Yukarı Çık
.
3 Eylül 2019 Salı 14:37:29
514 kez okundu.
Yıllar sonra doğruyu buldular....

Daha önce Gazipaşa caddesinde bazı çıkmaların kapalı alanları içine dahil edilen koruma altındaki anıt  çınar ağaçları yıllar sonra olması gereken şekilde özgürlüğüne kavuşmaya başladı.Daha önce ışıklandırma lambaların takıldığı ağaçlardan lambalar sökülmeye başladı  vekökleri betondan kurtulup toprağa kavuşmaya başladı.

Bahçelievler Mahallesi, Fatih Caddesi ve Liman Sokak kavşağından Yalova Deresi’ne kadar olan ve Gazi Paşa Caddesi’nde Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle dikilen tescilli çınar ağaçları, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında doğal yetişme ortamı koşullarının sağlanması amacıyla Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü Park Bahçe birimi tarafından yeniden düzenleniyor.

Yapılan bakım çalışmasıyla anıt ve korunmaya değer ağaçların içinde bulundukları koşulların iyileştirilmesi ve olanaklar ölçüsünde doğal yetişme ortamı koşullarının sağlanması hedefleniyor.
Kocaeli Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun hazırladığı bakım raporundaki koruma, kurallarına göre istisnasız şekilde gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda; Anıt ağaçların kök boğumundan itibaren 3x3 m’lik kısmı açıkta bırakılacak şekilde toprak alan sağlanıyor, ağaçların aydınlatmaları ve ışıklandırma teçhizatları kaldırılıyor. Son olarak toprak üzerine sıcak ve soğuğa karşı doğal bir yalıtım malzemesi olarak, sulama ihtiyacını azaltan, yabani ot oluşumunu engelleyen volkanik cürüf (tüf) serilerek Anıt ağaçlar için sağlıklı bir ortam hazırlanıyor.

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.