Yukarı Çık
.
8 Eylül 2019 Pazar 10:32:31
1230 kez okundu.
Günlerden beri kapatılan 4 yoldaki köprülü kavşakta,proje ve montaj hatası varmış....

Yapım aşamasında ağaçlar kesildi diye büyük tepkiler çeken ve dört yoldaki trafiği rahatlatan köprülü kavşak'ın trafiğe kapanması halkı bezdirdi.15 kasım 2015 yılında açılışı yapılan köprü üzerinde çalışmalar yapılınca Yalova Çiftlikköy arasındaki trafik kilitlendi.

Bu durumu incelemek için köprüde incelemelerde bulunan İYİ Parti İl Başkanı Mimar Erol Tatar,"Köprüde  proje ve montaj hatası olduğunu ve bağlantı noktalarında ki taşıyıcı kirişlerinin boyutları proje ölçülerinden eksik kalmış" dedi.

Karayolları tarafından yaptırılan kavşak projesi 9 ayda tamamlanmış ve 15 kasım 2015 de hizmete açılmasına rağmen sık sık yolda meydana gelen  hatalar yüzünden trafiğe kapanmıştı.Toplam 400 metre uzunluğundaki projede toplamda 14 ayak yapılan köprüde, incelemelerde bulunan Tatar," basına yaptığı açıklamada," Yalova 1. derece deprem bölgesinde.Bilim adamları da sık sık Marmara bölgesinde,ismi tam olarak söylenmese de Yalova'ya 3 mil uzaklıktaki fay hattında 7'in üzerinde deprem açıklamaları yapılıyor.Depremin eli kulağında.Bölgede acil yardım sağlanacağı şehirler arası yolda, böyle bir projede ve montaj hataları yapılması vahameti ortaya koyuyor.Bu yolun bu tip arızalar nedeni ile kapanmaması lazım...

PES DOĞRUSU...

AHŞAP TAKOZ KOYMUŞLAR..

Alt ayaklar sağlam.Üsteki kirişlerin altına ahşap takozlar koymuşlar.Onların bazıları nerdeyse yerinden çıkacak gibi oynamış.Onlar yerinden çıkarsa kiriş yaklaşık on beş santim aşağı düşer oda felaket olur.

İYİ Parti yönetimi olarak üst geçit’e gittik. Burada oluşan sorunu gözlemledik. Yapılan üst geçit’in taşıyıcı kirişleri karşılıklı olarak taşıyıcı ayaklara oturuyorlar. Taşıyıcı kirişlerin boyutları proje ölçülerinden eksik kalması nedeniyle bağlantı noktalarında ki mesafe aralığı geniş kalmaktadır. Üst taraftan yapılan çalışma ile bu taşıyıcı kirişlerin araları betonla doldurularak yolun üst yüzeyi düzeltiliyor. Ama İzmit yolundan gelen araçlar viraj olan kısma geldiklerinde mesafe kısa olduğundan fren yapmak zorunda kalıyor.

KRİŞLER İLERİ GERİ KAYIYOR

Böyle olunca kirişler biraz ileri-geri kayınca bağlantı noktasında ki beton dolguda çökme oluyor. Bizim yapmış olduğumuz incelemede yolda teknik bir mühendislik hatası olabileceği sonucuna vardık. Bu konunun inşaat mühendisleri odası tarafından incelenerek gerekli raporun hazırlanması iyi olacaktır. Bu yapılan çalışma geçici bir çözümdür. Her sene aynı problemle karşılaşılacaktır.

Eğitim-Öğretimin başlayacağı, okulların açılacağı trafik yoğunluğunun daha da artacağı pazartesi gününden önce böyle bir çalışmanın yapılması gereklimiydi düşünüyoruz. İzmit istikametinden gerekse Yalova şehir içi trafiği de büyük bir trafik çilesi olarak vatandaşlarımızı mağdur etmektedir.

3 KİŞİ ÇALIŞIYOR

Ayrıca bu çalışmayı yapan ekip 3 kişiden oluşmakta ve saat 17.00 itibariyle de mesailerine son vermektedirler. Bu kadar hassas ve aciliyeti olan bu bölgede yapılan çalışmalar yetersiz olup gerekli personel ile 3 gün içerisinde bitirilebilirdi. Vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi ve sorunun bir an önce çözüme kavuşturulması için bu konuda başta Karayolları olmak üzere ilimizin yöneticilerine gerekli uyarıları yapmış oluyoruz." dedi.

 

 

 

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.