Yukarı Çık
.
18 Aralık 2019 Çarşamba 11:33:59
875 kez okundu.
Sus savaşları

Yalova'nın kapısına dayanan susuzluk tehlikesine rağmen Yalova da kurulacak olan 7 OSB nin su talebi başka bir tehlikeyi göz önüne serdi...50 yıllık ömrünü tamamlamış ve gövdesi dolmaya başlayan Gökçe Barajındaki suyun %60'nı

1246 hektar alanda kurulum çalışmalarının devam eden, Avrasya Giyim İhtisas OSB 234 hektar alan, Yalova Gemi İhtisas OSB 140 hektar, Yalova İMES Makine İhtisas OSB 464 hektar alan, Yalova Çiçekçilik İhtisas OSB 105 hektar alan, Yalova Taşıt Araçları Yan Sanayi İhtisas OSB 155 hektar alan, Yalova Kalıp İmalatı İhtisas OSB 35 hektar alan ve Yalova Kompozit ve Kimya İhtisas OSB de 113 hektar istiyor.

2023 yılına kadar toplam 52 bin 500 kişinin istihdam edilmesi  planlanan 7 OSB için  Enerji ve Su Temini, İhtiyaç ve Kapasitelerin Belirlenmesi Çalıştayı'na Jeoloji Mühendisleri Yalova İl Temsilciliği olarak katılımı ile yapıldı.

NUFUS PATLAMASI OLACAK

Bu toplantıda konuşan İl Özel idaresi başkanı Selim Karahan," Kurulacak OSB lerin kullanacağı su miktarı Gökçe Barajının %60 oranına tekabül ediyor. Suyun çoğunu bu OSB ler kullanacak. Ayrıca elektrik, Su ve Doğalgaz ihtiyaçları ile alt yapı sorunları ile çözüm yolları ilgili kişi ve birimler ile konuşularak çözülecek, masaya yatırılacak " dedi.

OSB’ler için yol haritası belirliyoruz”

Yalova Valisi Muammer Erol ise konuşmasında  " OSB’lerin başarılı olması için doğru bir yol haritası belirlenmesi lazım. Bizde bu yol haritasının arayışı içerisindeyiz. Umuyorum ki burada ki emek ve gayretlerimiz, alın ve zihin terlerimiz Yalova’da heyecanını duyduğumuz OSB’lerin çalışma ve yatırımlarının önünü açacak işlerini kolaylaştıracak ve hepimizin arzu ettiği ülkemizin yararına olacak istikamette de ilerleyip sonuçlanmasını sağlayacaktır. Buradaki çalışma bir teknik çalışma mahiyetindedir. Ardından da buradan çıkacak karar doğrultusunda hemen çalışmalara başlayacağız”dedi

17 bin metre küp günlük su talebi

Ardından OSB’lerin su ve elektrik ihtiyaçlarını içeren ve 2025 yılına kadar uzanan verilerin aktarıldığı bir sunuma yer verildi. Bu sunuma göre kurulacak olan 5 OSB’nin günlük 17 bin 900 metreküp su, 9 bin metre küp atık su ve 160 megavat elektrik ve 90 bin metreküp doğalgaza ihtiyaç duyduğuna vurgu yapıldı. Yalova’nın günlük  40 bin metreküp su kullandığı göz önünde bulundurulduğunda OSB’lerin su ihtiyacının ne denli büyük olduğuna da değinildi.

Ardından toplantıya 2 ayrı çalıştay grubu ile devam edildi. İlk çalıştay grubunda su ve atık su ihtiyaçları, 2. Çalışma grubunda ise elektrik ihtiyaçları masaya yatırıldı. Çalıştaylar sonrasında ise bir sonuç raporu ortaya çıkacak ve bundan sonraki adımlar da bu sonuç raporuna göre atılacak.

TEPKİ GÖSTERDİLER

Sosyal Medya üzerinden bir açıklama yapan Yalova Jeofizik Odası Başkanı Osman Kendir," planlanan yaklaşık 50 bin çalışan ve bağlı olarak ilave 200 bin nüfus yükünün geldiği, 1000 küsur farklı fabrika yapısının bulunduğu  5 OSB  alanı faaliyete geçiriliyor. Buna bağlı olarak ta su ve enerji ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor.OSB'lerin talep ettiği su ise sadece fabrikalar için Yalova merkezinin yıllık su ihtiyacının 1/3ü kadar. O da 2025 projeksiyonuna göre ki  ilerisi için bir öngörüleri yok, böyle bir gelişmede en az 25-30 yıllık planların konuşulması gerekirken...OSB Planları yapılırken kervan yolda düzülür denilmiş ve böyle bir yapının ihtiyaçları ortaya konmadan Planlar Yalova'nın 50 bin planlarına işlenmiş. Şimdi ise hadi çözüm bulalım deniliyor.

OSB'lerin İHTİYAÇLARI YALOVALILARDAN DAHA ÖNEMLİ

Su ihtiyacını tartıştığımız OSB'lerin sanayi kısmının (Çiçekçilik OSB hariç) komisyonlarda hiç bir temsilcisinin olmaması da ayrı bir tartışma konusu .Gördük ki OSB'lerin ihtiyaçları Yalova'nın ihtiyaçlarından daha önemli imiş.

 Yalova İli bu anlayış ile 15-20 seneye kalmaz Deniz Suyu arıtmasından su içmek zorunda kalır. Bizden söylemesi.Kısaca diyor ki SERMAYE sahipleri, ne yapın edin bizim ihtiyaçlarımızı karşılayın, nasıl yaparsınız o da bizi ilgilendirmez Bu konudaki önerim 5 büyük OSB yerine belki 1 tane yapabilir ve bu güzel kenti çok geç kalmadan kurtarırsınız.Şehrin yaşanılmaz bir yer halini almaması için. Biz Yalova'da yaşayan insanlar olarak sizin önümüze koyduğunuz bu tabloda yaşamak istemiyoruz "dedi.

KİMSE  UMURSAMADI

Öte yandan Sosyal medya üzerinden kısa bir açıklama yapan Yalova TEMA Vakfı Yalova İl Temsilcisi Faruk Tezcan ise," Planlar yapılırken hem yazılı hem sözlü defalarca uyardık. Basına demeçler verdim. Kimse umursamadı. Tema Vakfı, Yalova 1/50 binlik Çevre Düzeni Planı hakkında ki görüş ve itirazlarının dikkate alınmaması üzerine konuyu yürütmeyi durdurma ve planın iptali istemi ile mahkemeye taşıdı.Gelecek nesillere yaşanabilir bir Yalova bırakmak için çaba sarf ediyoruz. 50 binlik planlar yapılırken yazılı olarak görüşlerimizi bildirdik ancak dikkate alındığını söyleyemem. Yalova’nın geleceğinin çizildiği planlarda gördüğümüz eksiklikleri, aksaklıkları ilgililere anlatamadık. Son olarak Bursa Bölge İdare Mahkemesine yürütmenin durdurulması kararı verilmesi ve planın kısmen iptali konusunda dava açtık. TEMA olarak 50 binlik planlara açtığımız dava devam ediyor. Bilirkişi heyeti inceme yaptı. Bu safhadayız. Bekliyoruz."dedi.

 

 

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.