Yukarı Çık
.
25 Aralık 2019 Çarşamba 12:36:23
960 kez okundu.
Un var...şeker var....helva yapacak...siyasi irade yok....

Yerli otomobile ilişkin peş peşe görsellerin paylaşılmasıyla heyecan artarken, tasarım ve teknik özellikleri kadar olmasa bile en çok merak edilen konulardan biri ise yerli otomobilin üretileceği fabrikanın hangi ile kurulacağı..

 Projenin gündeme geldiği günden bugüne arazi, elektrik, su ve altyapı desteğinin yanı sıra çalıştırılacak personelin eğitimine kadar pek çok ekstra avantajı sunacağını ilan eden 26 il arasında 3 il öne çıkıyor.

Fabrikanın kendi bölgeleri arasında kurulmasını isteyen 26 il arasında Yalova'nın da   bulunmasına rağmen Yalova'nın 3 milletvekilinin sesi bu konuda çıkmıyor.

2017'de yeniden startı verilen yerli otomobil projesi kapsamında ortaya çıkarılan prototip, 27 Aralık Cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle tam manasıyla tanıtılmış olacak.

DİKKAT ÇEKEN ÖZELLİKLER

Ferrari'nin tasarımcısı olarak bilinen İtalyan Pininfarina şirketi tarafından tasarlanan ve yüzde 100 elektrikli olacak aracın, 5 yıldızlı güvenlik yapısına sahip olduğu, 3. seviye otonom ile kurgulandığı, araç içinde navigasyon yerine arttırılmış gerçeklik ile görüntüleme teknolojisinin kullanıldığı, yan aynalar yerine kameralı sistem üzerinden yol takibinin yapıldığı gibi bir takım dikkat çeken özellikler de ortaya çıkmıştı.

ARAÇ GİBİ FABRİKA DA AKILLI OLACAK

15 yıl içinde Gayri Safi Milli Hasılaya 50 milyar avro, cari açığa ise 7 milyar avroluk olumlu katkısının olması beklenen yerli otonun fabrikası da kendisi gibi akıllı olacak. Fabrikada doğrudan 4 bin kişi çalışacakken, yedek parça ve yazılımsal destekler ile dolaylı olarak ise yaklaşık 20 bin kişiye iş kapısının açılacağı tahmin ediliyor. Öte yandan 500 km'lik bataryaya yönelik ise 300 kişilik Ar-Ge ekibi mesai harcayacak.

26 İL TALİP OLDU

Tüm bu detayların yanı sıra tasarımı ve teknik özellikleri kadar olmasa bile gündeme geldiği günden beri en çok merak edilen konulardan biri ise yerli otomobilin üretileceği fabrikanın hangi ile kurulacağı.

Yerli otomobilin kendi illerinde üretilmesi için arazi, elektrik, su ve altyapı desteğinin yanı sıra çalıştırılacak personelin eğitimine kadar pek çok ekstra avantajı sunacağını ilan eden 26 il oldu.

2017'de yeniden startının verilmesiyle birlikte o günden bugüne bu talebi dile getiren iller ise şöyle;

Bursa, Kocaeli, İzmir, Konya, Eskişehir, Sivas, Elazığ, Erzurum, Denizli, Amasya, Manisa, Niğde, Kars, Kastamonu, Afyonkarahisar, Bilecik, Samsun, Karaman, Kütahya, Ankara, Malatya, Yalova, Balıkesir, Adana, Sakarya ve Diyarbakır.

ÖNE ÇIKAN 3 İL!

Cuma günü yapılacak ön gösterimde fabrikanın kurulacağı yerin de açıklanması beklenirken, fabrika için talip olan 26 il arasında Marmara Bölgesi öne çıkıyor. Bu bölgedeki 3 il ise Kocaeli, Sakarya ve Bursa olarak ifade ediliyor.

BURSA'YA YAKIN YER İSTİYOR

Fabrikanın kurulacağı yerle ilgili Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan talebi bulunuyor.

TOGG'un istediği bölge Bursa'ya yakın bir nokta olması. Ancak Bakanlıktan yapılan açıklamada Bursa'da yer bulmakta zorluk çekildiğine dikkat çekilmişti.

EN GÜÇLÜ ADAY GEBZE

2030 senesine kadar 5 modelin üretilmesinin planlandığı fabrikanın kurulacağı yerle ilgili en güçlü bölge ise Kocaeli'nin Gebze bölgesi.

Zaten hali hazırda yerli aracın üreticileri tarafından kurulan Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun merkezi Gebze'deki Bilişim Vadisi'nde bulunuyor. Ancak bölgede fabrika için yeteri büyüklükte arazi bulunmadığını öne sürenler de var.

BİRKAÇ ALTERNATİF ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ'

2020 bütçe görüşmelerinde yerli otomobille ilgili kendisine yöneltilen soruya cevap veren sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, üretim tesisiyle ilgili birkaç alternatif üzerinde çalışıldığına dikkat çekerken, benzer soru karşısında TOGG Başkanı Gürcan Karakaş ise yer için yan sanayiye yakın olmak istediklerini vurgulamıştı.

YALOVA'da YER ÇOK AMA....

Daha önce planlarda otomobil OSB için Gacık-Laledere havzasında yer tespit edilmiş ve Ziraat Odaları tarafından itiraz edilince mahkeme tarafından durduruldu ve bu OSB rafa kalktı.

Yalova'da bu fabrikanın kurulabileceği arazi çok diyen çevreciler,Temiz sanayii ye lafımız yok.Ama sermaye çevre sağlığı ve güvenliği için alınması gereken önlemleri alarak yer aramak yerine kolay maliyetli tarım arazilerini seçiyorlar" dediler.

Bursa,Sakarya ve Kocaeli'ndeki fabrikalara en yakın bölgenin Yalova olduğunu söyleyen Yalovalılar ise," 2018 de milletvekili seçimleri oldu.İlk defa Yalova 3 vekil ile Ankara'da temsil ediliyor.

Halkımız öyle bir ayar yaptı ki iktidar partisinden 2 vekili seçti.Ama ne yazık ki 3 vekil de bir buçuk senedir Yalova halkı için ne yaptı.? Bunu bilmiyoruz.

DENİZ KENARINDA YER VAR

Taşköprü'de hava alanın önünde seneler önce 3 milletvekili villa yapmak üzere arsalar almış ve bu işte başarılı olamayınca arazi atıl olarak kalmıştı.Bir şekilde Emlak Konut Gayri Menkul Yatırım Ortaklığı şirketin portföyünde bulunan, Çiftlikköy İlçesindeki 1 milyon 919 bin 107 metrekare büyüklüğündeki arsa OYAK’a KDV hariç 250 milyon TL’ye satıldı.Çiftlikköy İlçesindeki 1 milyon 919 bin 107 metrekare büyüklüğündeki arazi Emlak Konut GYO’nun kullanımına geçmişti.Arazi halen boş olarak duruyor.Bu arazi artık tarım arazisi vasfını kaybetmiş durumda.Hemen yanı başında bir RORO gümrüğü var.İhracatta sorun yaşanmaz.Yeni  İzmir yolu ile Bursa 20 dakikalık yol oldu.Oto yedek sanayinin olduğu Kocaeli ve Sakarya'ya en yakın il Yalova.Bu işi takip etmek 3 vekile düşer.Bilhassa AK Parti milletvekili bu işin peşini bırakmamalı.Burda yaklaşık 4000 bin kişi çalışacak.Yalova ekonomisini uçurur." dediler.

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.