Yukarı Çık
.
26 Aralık 2019 Perşembe 12:34:35
1402 kez okundu.
Bari buna sahip çıkın

 1980 yılında TEMA Vakfı kurucusu Hayrettin Karaca tarafından kurulan ve dünya'nın sayılı canlı ağaç müzesi ,aralık ayı sonunda kapılarına kilit vuruyor.Kapanacak olan arberetum dünyanın sayılı 14 arberetumundan biri bulunuyor.

Karaca Arboretum (ağaç parkı) Hayrettin Karaca tarafından 13,5 hektar arazi üzerinde kurulmuş,bugün yaklaşık 7000 civarında değişik bitki türü, alttür, varyete ve kültür formunu barındıran  ağaç parkı ekonomi,ye yenik düştü.

Türkiye’nin ilk özel Arboretumunda  dikkate değer koleksiyonları ,Acer, Prunus, Malas, Magnolia, Quercus, Betula, Pinus, ağabeyes, Picea cinslerine ait önemli birçok tür ve kültür formunu barındırıyor.

DEDE HASTA

İlerleyen yaşı ile birlikte sağlık sorunu yaşayan Türkiye'nin Toprak dedesinin " göz bebeğim" dediği Karaca arberetumu birkaç sene öncesine kadar hemen karşısında bulunan ve 35 kişinin çalıştığı Karaca Fidanlığından elde edilen gelirle, giderleri  karşılanmış fakat daha sonra bu fidanlık diğer üreticiler karşısında yenik düşmesinden sonra ekonomik sıkıntılarla boğuşmaya başladı.

GELİRLER YETMİYOR

Senede 15 bin çıvarında ziyaretçilerin ödediği  giriş ücreti de müzenin 5 kişi kalan personelin aylıkları,elektrik,su,motorların akaryakıt ihtiyacını karşılamayınca Aralık 2019 da kapılarına kilit vurulmasına karar verildi.15 gün sonra arberetumun kapısına kilit vurulmasına karar verildi.

13.5 dönümlük milyonlarca lira değerindeki arazisini bir vakıf kurarak yeni nesillere bağışlayan Hayrettin Karaca'nın sahip çıkılmasını isteyen Yalova'lılar,"Yalova valiliği,Yalova belediyesi bu değeri para ile ölçülemeyecek müzeye sahip çıkmalıdır.

Bu ağaçlara bakım yapılmaz ise kısa zamanda 13.5 hektarlık alan çalı çırpı ile dolacak.Biz bunu Tigem arazindeki arberetumda gördük.O küçük alan bile birkaç ay içinde yok oldu.Ağaçlar kurudu.

PERSONELİN MAAŞINI BELEDİYELER ÖDESİN

Bugün burasını beş kişilik ekip idare edebiliyorsa,Yalova belediyesi  Vakıflar Genel Müdürlüğünün onayı ile bu ekibe sahip çıkıp kadrosuna geçirsin.

Yalova  valiliğide maddi imkanlar var..Elektrik,su,alet,ilaç,gübre gibi hizmetleri karşılarsa Müzenin kapısına kilit vurulmaz.Henüz sona gelinmemiş ama 15 gün kalmış.Yalova'yı idare edsenler bir an evvel harekete geçmeli.Belliki 5 personel bu devasa arazi bakımına yetmez.Yalova  da 14 belediye var.Her belediye müze personelinden birini kendi kadrosuna katsa birşeyler yapılmış olur."dediler.

Karaca Arboretum’un en önemli faaliyetleri;

Üniversite öğrencilerine staj imkânı sağlamak, Halka açık olduğu için halkın konuyla ilgili bilgisini artırmak. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yapılan Arboretum ve Botanik bahçelere bitki materyali sağlamak. Bahçıvan eğitimi vermek, Dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan Arboretum ve Botanik bahçeleri ile tohum değişimi yapılması, bitki koleksiyonunu genişlemeye devam etmek, Arboretum alanı içinde yeni bahçeler yapılması gibi faaliyetler içermektedir.

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.