Yukarı Çık
.
8 Ocak 2020 Çarşamba 18:22:17
1103 kez okundu.
Yalova da erkekler sustu....

İslamcı yazar ve Yalova Üniversitesi öğretim görevlisi Ebubekir Sifil’in , bir erkeğin farklı illerde evi ve eşi olabileceğini söylediği konusu sosyal medyada paylaşılmasına Yalova'da sadece 2 kişi cevap verdi ve kınadı..Siyasi partilerin erkek başkanları suskunluklarını korurken tek kınayan parti CHP oldu.

CHP Yalova İl Başkanı Nur Koçak'ın yanı sıra yine başkanları kadın olan Cumhuriyet Kadınları Derneği başkanı  Fatma Jülide keskinden geldi.

İki Başkan,Yalova Üniversitesi öğretim görevlisi Ebubekir Sifili kınarken ,kınanan öğretim görevlisi de sosyal medya hesabından açıklamada bulunarak," İtibar cellatlığını meslek edinmiş güruh yine harekete geçmiş.Bir seminer esnasında “Misyar nikâhı mut’a mıdır?” sorusuna cevabıma abanmışlar.

Eğer gerçekten benim çok eşliliğe bakışımı merak ediyor olsalardı konuyla doğrudan ilgili beyanlarıma bakarlardı."dedi.

CHP Yalova İl Başkanı Nur Koçak, Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Ebubekir Sifil’in sosyal ve görsel medyaya yansıyan “Çok eşlilik meşrudur” açıklamasına sert tepki gösterdi. Koçak, “Siz öğrencilerinize bunu mu öğretiyorsunuz” dedi.

TEK KINAYAN PARTİ BAŞKANI

CHP Yalova İl Başkanı Nur Koçak, “Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Ebubekir Sifil’in sosyal medyada ve görsel basında yer alan son açıklamalarını hem bir Yalovalı hem de bir kadın olarak üzüntüyle takip ettim.

Daha önce “Deve idrarı sağlığa faydalıdır” diyen üniversitemizin öğretim üyesi şimdi de “Erkeğin farklı illerde eşleri olabilir. Her biri meşru hanımıdır. Meşru bir evlilik bu. Arap ülkelerinde yaygındır bu” sözleriyle gündem olmayı başardı. Zaten gün geçmiyor ki akılla, bilimle, kazandığı başarılarla, makalelerle gündeme gelmesi gereken üniversitemiz bunların hepsinin haricinde birtakım sözler ve olaylarla gündeme gelmesin.

Üniversite hocamızın daha önce deve idrarıyla ilgili iddialarını “Kendi kişisel görüşü olabilir” deyip gülüp geçmiştik. Ancak çok kadınla evliliği meşru gösteren, Türkiye’yi Araplaştırma çabasına hizmet eden bu sözlerini bir cumhuriyet ferdi ve kadın olarak kabul etmemiz mümkün değil. Sifil Hoca, açıkça 93 yıldan bu yana uygulanan ve Türk kadınına pek çok hak tanıyan medeni kanunumuzu hiçe sayıp bizlere Arap ülkelerini örnek gösteriyor.

KAYGILANIYORUZ

 Böyle bir zihniyetin, Cumhuriyetin yazlık başkenti olan, Atatürk’ün kenti olma markasını taşıyan Yalova'mızda üniversitede öğrencilerimize eğitim verdiğini düşünmek bizleri kaygılandırıyor. Hocamıza sormak istiyoruz:

 Siz öğrencilere bunu mu öğretiyorsunuz? Kadın- erkek eşitliğine inanmıyor musunuz? 93 yıldır uygulanan medeni kanunun kazanımlarının yok edilmesini mi amaçlıyorsunuz? Arap ülkelerini çağdaş, demokratik, laik Türkiye Cumhuriyeti’ne örnek göstermek bir Türk vatandaşı olarak içinize siniyor mu?

 Dahası akademik başarılarla, şehre kattıklarıyla gündeme gelmesi gereken Yalova Üniversitesi’ni bu tarz akıl, mantık ve ahlak dışı söylemlerle gündeme getirerek ne elde etmiş oluyorsunuz?

 Cumhuriyetin değerlerini sonuna kadar korumaya kararlı bir siyasi partinin Yalova’daki temsilcisi ve en nihayetinde bir cumhuriyet kadını olarak üniversitemiz öğretim üyesi Ebubekir Sifil’i bu sözlerinden dolayı kınıyoruz ve ülkemizde yaşayan tüm kadınlarımızın haklarını, kazanımlarını sonuna kadar koruyacağımıza yemin ediyoruz ”dedi.

DERNEKLERDEN İSE.....

Yalova'da yüzlerce dernek  ve bir çoğunluğunda ise kadın başkan bulunmasına rağmen tek tepki gösteren STK Başkanıda Cumhuriyet Kadınları Derneği Yalova Şube başkanı  Fatma Jülide Keskin oldu.

Basına yazılı açıklama gönderen Keskin," Yalova Üniversitesindeki bir öğretim üyesinin çok eşliliği  durumu meşru bulduğunu basından öğrendik.

Atatürk’ün önderliğinde, ulusal kurtuluş savaşı ile kurulan Türkiye Cumhuriyeti 4 Ekim 1926 tarihinde yurttaşların doğumundan ölümüne özel yaşam ilişkilerini düzenleyen Medeni Kanunu kabul etmiştir. Medeni Kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte evlenme, boşanma, mal varlığı, miras gibi özel yaşama ilişkin hakların çerçevesi net olarak çizilmiş kadın ve erkek eşit konuma getirilmiştir. Medeni Kanunun kabulü “erkeğin 1’den çok kadınla evlenebilmesi yerine tek eşlilik ve Resmi Nikah” ,erkeğin “boş ol” demesiyle boşanma yerine , yasada yazılı nedenlere bağlı yargıç kararı ile boşanma, mal paylaşımı ve çocuk bakımı gibi kadının haklarını koruyarak kadını güvence altına almıştır.

Ebubekir Sifil’in ifadeleri medeni kanunu hiçe saymaktır. Ayrıca toplumsal ahlakı bozan, kadını yasal güvencelerinden soyutlayan, yalnızlaştıran, bencil, erkek egemen bir söylemin sorumlusu olduğunu da görüyoruz.

Ebubekir Sifil, Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nde bir öğretim üyesi olarak görev yaptığına göre bu söylediklerine Fakülte dekanlığı ve Üniversite Rektörlüğü bir açıklama yapmak zorundadır. Üniversitenin yöneticilerinden sorumlulukla davranmalarını bekliyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Medeni Kanununu açıkça önemsemediğini basın yoluyla duyuran Ebubekir Sifil’i bu sözlerinden dolayı kınıyor kendisini öğretim görevlerinden istifaya davet ediyoruz.dedi.

Basında çıkan haberler üzerine sosyal medya hesabından cevap veren Yalova Üniversitesi Eğitim görevlisi Doç.Dr Ebubekir Sifil ise," İtibar cellatlığını meslek edinmiş güruh yine harekete geçmiş.

Bir seminer esnasında “Misyar nikâhı mut’a mıdır?” sorusuna cevabıma abanmışlar.

Eğer gerçekten benim çok eşliliğe bakışımı merak ediyor olsalardı konuyla doğrudan ilgili beyanlarıma bakarlardı.

Görüşüm linkte yer alan videoda detaylı şekilde yer alıyor;

(Özeti şu: Çok eşlilik Kur’an’da yer alan bir meseledir. Ancak gerek günümüz toplumsal/kültürel ortamında aykırı bulunması, gerekse çokça istismar esiliyor olması sebebiyle tavsiye etmiyorum.)

İlgili Videonun Linki: https://youtu.be/eN9eKHFL8sM

6. baskısını yapmış bulunan Sana Din’den Sorarlar isimli eserimde (ıı, 311-12) konuyla ilgili olarak yazdıklarım da şöyle: (ilgili pasaj ektedir)

Misyar nikâhı, bizde bilinmese de kimi Arap ülkelerinde uygulanan bir husus olarak ülkemizde de bilimsel çalışmalara konu olmuştur.

Örnek: http://www.islamhukuku.com/…/Ihad%20sayi%2013__(p13-34)336.…

Biliyorum ki iç dünyası zifiri karanlık olanlar için bunlar bir şey ifade etmeyecek. Onlar görevlerini yapıyor.Benim derdim bilmeden onların karanlık emellerine alet olabilecek olanları su-i zan günahından kurtarmak..."dedi...

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.