Yukarı Çık
.
11 Ocak 2020 Cumartesi 18:54:35
895 kez okundu.
Marmara bölgesinde meydana gelen deprem fırtınasında bölge sallandı.

Bu sabah 06.28 de başlayan toplam 60 deprem ve depremcik korkuttu.İstanbul ve Trakya da insanları sokağa döken ise saat 16:38 sıralarında 4.7 şiddetinde gerçekleşti ve yaklaşık 20 saniye sürdü.

Tekirdağ /Güzelköy açıklarında saat 06.28 itibarı ile başlayan deprem ve depremcikler,en yüksek 2.9 şiddetinde oldu.İnsanları sokağa döken ise,saat 16.38 de Silivri açıklarında 4.7 şiddetinde oldu.

İstanbul başta olmak üzere Marmara Bölgesi'nin genelinde hissedilen bir deprem sonrası uzmanların açıklamalarda peş peşe geldi.

Prof. Dr. Osman Bektaş: Orta Marmara'nın beklenen olağan depremlerinden biri meydana geldi. Şu an itibariyle olağanüstü bir durum yok. Buradaki fayın özelliğinden dolayı çok uzun süre bir enerji birikmiyor, biriken enerji de bu ölçülerdeki nispeten küçük depremlerle boşalıyor. Orta Marmara'daki tarihsel veriler ve son 20 yıldan beri Marmara'da yapılan jeolojik çalışmalarda bunu gösteriyor. En son bu bölgede meydana gelen ve İstanbul'u korkutan sarsıntı da bu nitelikteydi. Bu bölgede fayın üstten 8-10 km'lik kısmı kısmen kilitli ve kabuğu çok zayıf, alt kısmı ise rahatlıkla hareket edebiliyor. Depremde kabuktaki bu zayıf kısımda meydana geliyor."dedi...

İstanbul Teknik Üniversitesi Prof. Haluk Eyidoğan:  Bugün biliyorsunuz bir deprem fırtınası başladı. Hemen Kuzey Marmara fayının, Şarköy'e doğru uzandığı, kıyıya yakın ana Marmara fayından uzakta Seri halde arka arkaya ufacık, çoğu hissedilmeyen depremler oluyor. Şu anda 4.5 ile 4.7 büyüklükler veriliyor.

Bu deprem, 26 Eylül'deki depremin olduğu yerde. Ve orada hala bir hareket eğilimi var. Orası aynı zamanda geçen seneki yayınlarda da belirtildiği gibi, Orta Marmara fayının adalarla Silivri arasında kalan yerin tam ucunda."dedi.

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz:

"Bu Marmara Denizi içinde hepimizin bildiği ana fayın, Kuzey Anadolu fayının üzerinde meydana gelen bir deprem. Geçenlerde de yine böyle bir deprem olmuş ve oldukça fazla bizi telaşlandırmıştı. Bu tür depremler önemli, dikkatle takip etmek gerekiyor. Biraz daha bilgilerin netleşmesi gerekiyor.Büyük deprem beklediğimiz bir kolda, bu fayın deprem üretme potansiyeli olduğunu gösteriyor. Bu bakımdan önemli. Ama bugün yarın deprem olacak gibi bir anlam da çıkarılmamalı. Şu anda olan depremin biraz daha zaman geçtikten sonra ne anlama geldikten sonra yeni bazı şeyler söylemek mümkün olacak"

Prof Dr. Naci Görür: "Küçük depremler genellikle çok sayıda olur. Endişelenmeyin. Orta Marmara çukurluğu ile Tekirdağ çukurluğu arasında olan küçük depremlerin çoğu o bölgedeki deniz tabanından gaz çıkışlarına bağlı olarak da gelişmektedir "dedi

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.