Yukarı Çık
.
31 Ocak 2020 Cuma 13:19:54
3367 kez okundu.
Okuyan'a haksızlık...

AK Parti Yalova milletvekili Meliha Akyol'un  HDP Grup Önerisi üzerinde AK Parti Grubu  adına söz almış olduğu konuşma sonunda Yaşar Okuyan" 1999 depreminde Yalova da deprem olduğuna inanmayıp yatağına döndü uyudu" demesi  sosyal medyada tepki gördü.

Oysa Akyol'un "inanmadı yatağına döndü"  dediği Yalovalı bakan, Okuyan depremi öğrenir öğrenmez yola çıktığı ve 18.09.1999  günü saat  01:00 de Yalova merkezinde bulunan  Cevdet Aydın Parkında bir Halkla ilişkiler çadırı kurdurup Yalova daki danışmanlarından rahmetli  Ender Çağsırlıoğlu'nuda oturtarak halkla ilişkiler bürosu olarak kullanmaya başladığı depremi  yaşayanların şahit olduğu biliniyor.

TBMM de yaptığı konuşmayı sosyal medya üzerinden paylaşan AK Parti Yalova milletvekilinin konuşması şöyle:

 HDP Grup Önerisi üzerinde Grubum adına söz almış bulunmaktayım. Gazi Meclisimizi saygıyla selamlıyorum.
Geçtiğimiz günlerde yaşadığımız elim Elazığ depreminde yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza, Elazığ’lı ve Malatya’lı  hemşehrilerimize acil şifalar diliyorum.
Yalova’da 1999 depremini bizzat yaşayan kardeşiniz olarak; Hükümetin ve hükümetin başının üç gün kendi bakanlarıyla bile iletişim kurmakta zorlandığı bir ortam şahit olduk. Şimdiyle mukayese edecek olursak
Van depreminde Her zaman olduğu gibi Cumhurbaşkanımız ilk andan itibaren oradaydı. Hükümetimiz Van’da 26.500 konutu sadece bir yıl içinde yaptı. Depremden etkilenen, konutlarını kaybeden hiç kimseyi evsiz bırakmadık, hemşehrilerimizi anında geçici barınma merkezlerimize aldık. Bir yıl içerisinde hepsinin binasını teslim ettik.

Şimdi gidip bakın Edremit'e, Erciş'e; Türkiye'nin en harika altyapısıyla, üst yapısıyla binalarını görürsünüz. Bunlar takdir edersiniz kendiliğinde olan durumlar değildir. 53 tane okul yaptık. 47 kilometre mesafeden şehrin 50 yıllık içme suyunu getirdik. Camileri, sosyal donatıları, parkları ile harika oluşumları hemşehrilerimize sunduk. Okullarımızın yüzde 92'si, aynı şekilde sağlık yatırımlarımız, hastanelerimiz, yollarımız, viyadüklerimiz... Bu yollar sadece araçların rahat gidebileceği manada bir yol olmamakla birlikte, aynı zamanda herhangi bir afet anında bir yerden bir başka yere ulaşımı rahatlatacak şekilde yapıyoruz. Baktığınızda hepsi Türkiye'yi afete hazır hale getirecek yatırımlar. Sadece AFAD'ın kendi bünyesinde Türkiye genelinde depreme yönelik 49 bin konut yapımı var. Acil yardımları var yaptığı. Çok ciddi miktarda kentsel dönüşüm çalışmalarımız var. Öncesinde en ufak bir şey olduğunda herkesin açıkta kaldığı bir ortamda bizim şimdi 25 tane lojistik merkezimiz var. Öyle sıradan bir binanın içerisine çadırları vesaire koyduğunuz bir yer değil buralar. Son derece en ileri teknoloji ile hazırlanmış, -yani sıfırıncı dakika diye ifade ediyoruz ya- sıfırıncı dakikada harekete geçecek, hangi lojistik merkezimizden hangi afetle ilgili her türlü malzemenin taşıma ve nakliyede içerisinde olmak üzere anında harekete geçecek. Şu anda bile hayal edemeyecekleri şeyleri biz 10
yıl öncesinde gerçekleştirdik. 53 tane cep depo yaptık. Oradan gelene kadar anında şehirlerdeki ihtiyaçları karşılayalım. Son olarak bugünün rakamlarıyla 1 trilyon 215 milyarlık bir yatırımdan bahsediyoruz. Görüldüğü gibi Sayın arkadaşlar şeffaf ortamda Milletimizin malı yine milletimize en kaliteli ve etkin şekilde harcanarak müreffeh bir yaşam için mücadele etmekteyiz." dedikten sonra yaptığı konuşmada ise;

İNANMADI YATIP UYUDU

Biz 1999 depreminde  3.gün,  Yalova'nın bakanı olmasına rağmen, şimdi ismini vermiyorum. Kendisine haber verilmiş.İnanmamış, Yalova da yoktur öyle bir şey deyip yine yatıp uyumuş. Herkes kendi imkanları ile ve  hanımlar bilezikleri bozup baraka yapmış.2 yıl  Yalova hayalet şehir gibiydi. Hani var ya o Yahudilerin sürgün edildiği şehri işte  Yalova öyleydi. Şimdi nereden nereye geldik."demesine vatandaşlar tepki göstererek," Sayın okuyanın seversiniz sevmezsiniz.Bu ayrı bir konu.Ama deprem sonrasında Yalova ve hatta deprem bölgesinde yaptığı çalışmaları inkar etmekayıp olur.

YANLIŞ OLDU

Sayın vekilin yattı uyudu demesi doğru değildir.Yaşar Okuyan o gece yollara düşüp Yalova ya geldi.Ertesi günüde rahmetli Ecevit helikopterle Yalova'ya geldi.Elazığ depreminde devletimiz çok güzel bir çalışma yaptı.Bu takdir edilecek bir şey.Kimse buna söz söyleyemez.Yalnız unutulmayacak bir şey var.Marmara depreminde Yalova'da yüzlerce bina yıkıldı ve 3200 insanımız can verdi.Ülkemiz 1999 depremine hazırlıksız yakalandı.Şimdi daha iyi örgütlenmemiz var.

Okuyan'ın seçim bölgesinde geceli gündüzlü çalışıp zaman zaman da diğer bölgelerde incelemelerde bulunduğu zaman o bölgenin insanları Yalova'nın kısa zamanda toparlanması üzerine "Keşke Okuyan bizim milletvekilimiz olsaydı" haberleri  o günkü gazetelerde çıktı." dediler.

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.