Yukarı Çık
.
1 Şubat 2020 Cumartesi 00:42:41
2712 kez okundu.
Okuyan Özür dilemesi için 3 gün verdi

AK Parti Yalova millet vekili Meliha Ak yolun TBMM de yapmış olduğu konuşma sonunda," iz 1999 depreminde  3.gün,  Yalova'nın bakanı olmasına rağmen, şimdi ismini vermiyorum. Kendisine haber verilmiş.İnanmamış, Yalova da yoktur öyle bir şey deyip yine yatıp uyumuş. Herkes kendi imkanları ile ve  hanımlar bilezikleri bozup baraka yapmış.2 yıl  Yalova hayalet şehir gibiydi. Hani var ya o Yahudilerin sürgün edildiği şehri işte  Yalova öyleydi. Şimdi nereden nereye geldik."demesine

Hasta  yatağında bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Yaşar Okuyan'dan cevap  geldi.Ankara'da bulunan Başkent hastanesinde yatan Yaşar Okuyan'da Sosyal medya üzerinden kısa bir açıklama yaparak AK Parti Yalova milletvekili Meliha Akyol'dan Kamuoyu önünden Yalova halkından ve kendisinden özür dilemesini istedi.

Okuyan ," AK Parti Yalova milletvekili Meliha Akyol,Pek muhterem hanım efendi,İslam davasının yılmaz mücahidi.2 gün önce TBMM'de yaptığınız ve gazete haberine yansımış olan konuşmanızda. 1 yalan söylediniz.2 hakkımda siyasi nezakati aşan tanımlamada bulundunuz.

Sayın AK Parti Yalova milletvekili  hanım efendi,sizinle telefon konuşmamızda  bu meclisteki konuşmanızın yanlış ve yalana dayalı  olduğunu söyleyerek,sizin Yalova halkından ve benden  kamu oyu önünde ,bu konuyla ilgili özür dilemenizi rica ettim.Size 3 gün mühlet.3 Şubat Pazartesi gününe kadar özür dilemediğiniz takdirde sizinle ilgili televizyonda ve sosyal medyada bazı açıklamalarda bulunacağım.Benden söylemesi" dedi...

İYİ PARTİ VE DP  İL BAŞKANIDA TEPKİ GÖSTERDİ

İYİ Parti İl Başkanı Erol Tatar ve DP Yalova İl Başkanı ve Ak Parti eski belediye meclis üyesi Ahmet Özsümer'den de tepki geldi.Sosyal medya üzerinden açıklama yapan İYİ Parti İl Başkanı Erol Tatar," Yalova AK Parti milletvekili sayın Meliha Akyol Türkiye büyük millet meclisinde talihsiz bir konuşma yaparak,1999 Gölcük depreminde yapılanlarla Elazığ ve Van depreminde yapılanları mukayese etmiştir. Ayrıca o dönem Yalova'mızın milletvekili çalışma ve bakanımız sayın Yaşar okuyanı hedef alan sözler sarf etmiştir.

HASTANEDEN ÇIKAR ÇIKMAZ CEVABI VERİR

Benim tanıdığım Yaşar Okuyan hastaneden çıkar çıkmaz kendi üslubuyla gereken cevabı verir .Ama ben o dönemde iktidar ortağı olan bir siyasi partinin il başkanı olarak bu yapmış olduğu talihsiz açıklamaya cevap vermek yanlışlarını düzeltmek istiyorum.

İlk olarak deprem büyük bir alanda 7.8 büyüklüğünde süre olarak 90 saniye sürmüştü.Bu depremden Adapazarı ,İzmit ,Gölcük ,Yalova ve Avcılar etkilenmiş ,binlerce bina yıkılmış, yaklaşık 30 bin insanımız hayatını kaybetmişti. Bu deprem için ifade edilen yüzyılın felaketidir. Yalova’da yaklaşık üç bine yakın insanımız hayatını kaybetmiş yüzlerce bina yıkılmıştı.

Deprem sabahı gün ışıyıp uyandığımızda felaketin gerçek boyutunu gözlerimizle görmüştük.Beni ilk arayan o zaman ki Başbakan yardımcısı olan sayın Devlet Bahçeli olmuş ,herhangi bir kaybım olup olmadığını sormuştu.

SAYIN VEKİLE HATIRLATAYIM

İlk günden itibaren devletimiz sayın Yaşar Okuyan'ın önderliğinde tüm gücünü Yalova’ya seferber etmiş ,halkımızın yaraları sarılmaya başlanmıştı. Sayın vekile hatırlatayım. Yalova stadının çevik kuvvetin bulunduğu yerde valilik tarafından kriz masası oluşturularak, hemen gelen yardımlar ve kurtarma ekipleri koordine edilmeye başlanmıştı. İlk olarak TİGEM ve arberetumda geçici çadır kentler kurularak vatandaşların barınma problemi çözüldü.

 Akabinde on beş gün içinde tüm yıkılan binaların enkazı kaldırıldı.Ekim ayında havalar soğumadan yapılan prefabrik konutlara depremde evlerini kaybeden Yalovalı  vatandaşlarımızı yerleştirildi. Bir yıl gibi kısa sürede yapılan kalıcı konutlar hak sahibi olanlara teslim edildi. Az hasar alan binalara daire başına 5 bin lira orta hasarlı binalara 11  bin lira yardımlar anında ödendi.

BELKİ O DÖNEM YALOVA'DA DEĞİLDİ

Bu süreçte büyük bir öz veriyle çalışan o zamanki bayındırlık bakanımız şimdi  İYİ Parti Genel  Başkan yardımcımız sayın Koray Aydın'ıda hatırlamak gerekir.Kendisi için o dönemde söylenen büyük bir mucizeyi gerçekleştirdiğidir. Tüm deprem bölgesinde yapılan kalıcı konut sayısı 25 bin olup bunun 2 bin beş yüz tanesi Yalova'mıza yapılmıştır.Sayın vekil belki o dönemde Yalova’da değildi yada deprem travmasıyla bunların farkına varamadı.

O dönemdeki gazete haberlerine internet üzerinden ulaşıp sayın Yaşar Okuyan için söylenenleri okuyup bilgi sahibi olsaydı ,böyle talihsiz bir konuşma yapmazdı. Sayın Yaşar Okuyan Yalova’da şu anda kullanılan Devlet Hastanesini yaptırırken mensubu olduğu  AK Parti  onun adını o hastaneden sindirmekten başka ne yapmıştır. ?Bu güne kadar 18 yıllık iktidarları döneminde kendiside dahil olmak üzere görev yapan  AK Parti  milletvekilleri şimdiye kadar Yalova’da kalıcı olarak ne yapmışlardır.?

BİZ SİZİ "AMİN" DEMENİZDEN TANIRIZ

Sayın vekil , "büyük lokma yiyeceksin büyük laf etmeyeceksin" der atalarımız.Biz sizi yerel seçimlerde şarlatan hocanın laikler ve milliyetçiler kahrolsun derken amin demenizden tanırız.Bundan sonra sizi misafir millet vekilliğinizin yanında Yalova için yapılanları karalayan konuşmanızla hatırlayacağız.Unutmayın ki yapılanları siz unutsanız bile Yalova halkı unutmaz." dedi..

DP İL BAŞKANI'da TEPKİ GÖSTERDİ

İYİ Parti İl Başkanı Erol Tatar'dan sonra DP İl Başkanı Ahmet Özsümer 'de AK Parti Yalova milletvekili Meliha Akyol'a sosyal medyadan  tepki  gösterdi.Özsümer," Elazığ depreminde Devletimizin ve Bakanlarımızın hassasiyetini takdir etmekle birlikte. 1999 depreminde, 3  binanın değil, 3 kentin yıkıldığı, binlerce insanın vefat ettiği bir deprem ile kıyaslanması, sayın Yaşar OKUYAN’a dil uzatılması doğru değildir. Afetler üzerinden hiç kimse siyaset yapmasın. Devlet gereğini yapmıştır, 1999 depreminde yaptığı gibi. İnsanları Ömer Seyfettin’in DİYET hikayesinde olduğu gibi, “ AL DİYETİNİ “ durumuna getirmesinler." dedi.

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.