Yukarı Çık
.
1 Eylül 2020 Salı 14:12:39
2415 kez okundu.
Duruşma yarın başlıyor....

Yalova belediyesinde yapıldığı iddia edilen yolsuzluk soruşturmasının ilk duruşması 2 ve 3 Eylül tarihlerinde Yalova adliyesinde yapılacak.Şubat 2020 tarihinde başlayan soruşturma kapsamında bugüne kadar içlerinde bir başkan yardımcısı,Muhasebe Müdiresi ve bir muhasebe görevlisinin de yar aldığı 19 kişi tutuklu yargılanırken  belediye başkanı Vefa Salman'da tutuksuz olarak yargılanacağı ilk duruşmada sanıkların kimlik tespitleri yapılacak.

Sanık sayısının fazla olması nedeni ile yarın 2.Ağır Ceza mahkemesinde  2 duruşma salonunda ifadeler alınacak.Korona nedeni ile alınan tedbirler kapsamında duruşma salonuna izleyici ve sanık yakınları alınmayacak.

Suç duyurusunda Yalova  belediyesinin bulunmasına rağmen savcılık iddianamesinde " Yalova belediyesinin Müşteki" olarak gözükmediği davada sanıkların büyük bir bölümünün yüz yüze ifadesi alınamayacağı,ifadelerin video konferans şekilde yapılacağı belirlendi.

CEZA EVLERİ YERİMİZ YOK DEDİ...

Yarın yapılacak duruşmaya Bursa Ceza evinde yatan belediye başkan yardımcısı Halit Güleç ve muhasebe sorumlusu Reşat Ergin,Kandıra ceza evinde yatan 2 sanık ve Gebze Ceza evinde yatan sanıkların ,ceza evleri yetkililerin,"Sanıklar mahkeme sonucunda tutukluluk halleri devam kararı olursa onları yönetmelik gereği 14 gün ceza evinde karantinada tutmamız gerekiyor.Bizim öyle karantinada tutacak yerimiz yok" gerekçesi ile mahkemeye gönderemeyecekleri belirlendi.

Mahkemeye yüz yüze sadece Yalova ceza evinde yatan on sanık katılacak.Katılamayanların video konferans şeklinde ifadeleri alınacak.

Bazı sanıkların iddia edilen yolsuzlukta sorumlu oldukları parayı yatırmak istedikleri ve bu taleplerin kabul edilmediği öğrenildi.

Yine alınan bilgiye göre Şubat ayından beri Bursa ceza evinde yatan belediye başkan yardımcısı Halit Güleç'in ceza evi yönetimine dilekçe vererek mahkemeye yüz yüze ifade vermek istediği ve daha evvel  red edilen tutuksuz yargılanma talebini mahkemeden tekrar isteyeceği öğrenildi.

NE OLMUŞTU?

Yalova Belediyesi yetkililerince 6 Şubat'ta, Mali Hizmetler Müdürlüğünde çalışan Reşat E'nin muhasebe kayıtlarında yaptığı usulsüz işlemlerin tespitinin ardından İl Emniyet Müdürlüğüne başvurulmuş, ardından da savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştu.

Denizli'de yakalanarak Yalova'ya getirilen Reşat E'nin yanı sıra Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç, Mali Hizmetler Müdürü Şenay Reyhan K. ve müteahhit Bekir B. tutuklanmış, gözaltına alınan zanlılardan belediye personeli S.Ö. adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Daha sonra gözaltına alınan Güleç'in sekreteri B.T. ile soruşturma dosyasında adı geçen bir şirketin muhasebe personeli O.G. de tutuklanmış, Güleç'in şoförü B.E. adli kontrol şartıyla salıverilmişti. Ayrıca, T.T, H.Ç. ve E.G. de tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ile Başkan Yardımcısı Halit Güleç, 27 Şubat'ta İçişleri Bakanlığı'nca görevden uzaklaştırılmış, Salman hakkında Cumhuriyet Başsavcılığınca "ihaleye fesat karıştırmak ve zimmet" suçlarından soruşturma başlatılmıştı.

Yalova Belediyesinde yaşanan yolsuzluk ve zimmete para geçirme operasyonları kapsamında tutuklanan ve tutuksuz yargılanan kişiler hakkında Yalova Cumhuriyet Savcısı, 156 sayfalık iddianameyi hazırladığı, Savcılık tarafından hazırlanan  iddianamede "Belediye Başkanı Vefa Salman'ın da yolsuzluk ve zimmete para geçirme olaylarında etkisi olduğu iddia edildi.

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.