Yukarı Çık
.
8 Eylül 2020 Salı 10:39:35
1652 kez okundu.
Padişah fermanını hatırlattı...

Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) Başkanı Sabri Karaçam İDO’nun yan tarafında bulunan araştırma arazisi içerisinde yapılması düşünülen cami ile ilgili Tsunami uyarısı yaptı.

 Karaçam cami yapılırken bu tehlikenin de mutlaka göz önünde bulundurulması gerektiğinin altını çizdi.

Araştırma sahilinde ve bir kaç lojmanında yıkılacağı 3.5 dönümlük araziye yapılmak istenen cami için bir STK mahkemeye itiraza hazırlanırken, halka sorulmadan yapılmaya çalışılan ve bir çok kişinin caminin cemaati olmayacak iddialarından sonra  bir ikazda MAG-DER  başkanından geldi.

MAG-Der başkanı inadına cami yapmak isteyenlere Osmanlı padişahının bir fermanı ile seslendi.

MAG-DER Başkanı Sabri Karaçam yaptığı açıklama ile olası bir depremde yaşanabilecek Tsunamiye dikkat çekti. Karaçam açıklamasında şu detayları paylaştı, “Birinci Derece deprem bölgesinde yaşıyoruz. Deprem olacak kaçış yok. Ancak yapacağımız şey riskleri azaltmak, Halkı bilinçlendirmek olası depreme kadar hazırlıkları bitirmek. 15 ve 17.yuz yıllarda oluşan depremlerde tarih yazmıştır bunları… Depremden sonra gelen büyük dalgalar sahillere çok zarar vermiştir. Osmanlı döneminde bu kadar yoğun bir nüfus yoktu büyük dalgalardan belki can kaybı az olmuştur.

FERMAN

 Şu an Türkiye’nin üçte biri bu bölgede yaşamaktadır. Osmanlı Padişahının Depremden sonra şöyle bir ferman yayınlar; ‘Dere yataklarına, deniz kenarına ev yapılmaya’. Araştırma sahilde cami yapılması yeniden gündeme geldi. Cami yapılacaksa Sahilden veya olası depremde büyük dalgalardan etkilenmeyecek bir yerde yapılmalıdır. Depremi sipariş veremeyiz. Cami’de cemaat olmadığı zaman sarsıl diyemeyiz. Yoksa çok can denizde yok olur gider. Riskleri azaltmamız gerekirken sürekli yeni riskleri yaratmayalım”dedi...

 

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.