Yukarı Çık
.
12 Eylül 2020 Cumartesi 17:04:55
1409 kez okundu.
3 defa red edildiler....4'ye baş vurdular....

1999 Depreminde Askeri Havaalanı içinde 500m. Uzunluğunda yüzey kırığı meydana geldiği arazinin hemen dibinde kurulmak istenen YALKİM OSB mahkeme tarafından 3 defa iptal edilmesinden sonra Kimya sanayiciler ÇED raporunda birkaç değişiklik yaparak yeniden adeta "Biz istediğimizi" yaparız dercesine yeni ÇED raporu hazırladılar...Onlar diretmekten bıkmazken çevrecilerde sonuna kadar mücadeleye devam kararı aldı.Her kaybedilen davanın  masrafı da devletten çıktı.

Deprem fay hattı üstüne kurulu kimya sanayini daha da geliştirmek için hazırlanan ÇED raporuna çevreciler tekrar "HAYIR" diyerek,CİMER üzerinden ve Yalova Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne itiraz dilekçeleri vermeye başladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın internet sayfasında ÇED duyurularında yer alan 09.09.2020tarihli duyuruda "YALKİM ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI" tarafından yapılması planlanan Yalova Kompozit ve Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (YALKİMOSB) projesi ile ilgili olarak ÇED Raporuna son şeklinin verildiği ve halkın görüşüne açıldığı duyuruldu.

Bugüne kadar kaybedilen davalarda bu OSB ,bölgenin idam fermanı olacak diyen çevreciler sosyal medya üzerinden örgütlenerek şu iddiada bulundular.:

"Planlanan OSB projesi içinde yer alan AKSA Fabrikası için 1988 yılında Akrilonitril tankları esas alınarak 1200 m. yarıçaplı Sağlık Koruma Bandı dahi fiilen oluşturulamamıştır.

BAŞKASININ MALINI KORUMA BANDI.....

İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatları hakkında Yönetmeliğin 16. maddesi hükmü uyarınca Sağlık Koruma Bandının kendi mülkiyetinde olması ve Sağlık Koruma Bandı içinde mesken bulunmaması gerekirken AKSA Fabrikası için belirlenen Sağlık Koruma Bandı şirketin kendi mülkiyetinde değildir ve içinde Altınkum yerleşim alanı vardır.

1988 yılından sonra aynı fabrika içine kömür yakıtlı termik santral ve karbonelyaf tesisi de kurulmuş olduğu ve risk faktörleri sürekli arttığı halde Sağlık Koruma Bandı güncellenmemiştir.

KAĞIT ÜSTÜNDA KORUMA BANDI....

 17 Ağustos 1999 Depremi'nde AKSA Fabrikasının Akrilonitril tanklarında oluşan hasar sonucu 6.400 ton Akrilonitril kimyasalı sızmış, sızıntının insan hayatını tehdit edici boyutlara varması nedeniyle bölge kolluk kuvvetlerince boşaltılmış, yöre halkı yakınlarını enkaz altında bırakarak dağlara kaçmak zorunda kalmış, 1200 metrelik Sağlık Koruma Bandının yetersizliği deap açık ortaya çıkmıştır.

Kaldı ki yetersizliği ortaya çıkan 1.200 m’lik Sağlık Koruma Bandı da kağıt üstünde kalmış fiilen oluşturulamamışken başkaca tesislerin de bulunduğu, kapasite artışları planlanan OSB için yeterli bir Sağlık Koruma Bandı oluşturulması mümkün değildir.

Birinci Derece Deprem Bölgesinde Kuzey Anadolu Fay hattı üzerinde yer alan ve depremde yüzey kırılmalarının yaşandığı Laledere Deltasında bulunan (1999 Depreminde Askeri Havaalanı içinde 500m. Uzunluğunda yüzey kırığı meydana gelmiştir) proje alanında yüksek riskli kimyasallarla yüksek riskli üretimler yapılan OSB yapılanmasına izin vermek Yalova halkının can güvenliğini yok saymak anlamına gelecektir.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası 2018 yılı Hava Kirliliği Raporun da ise Yalova acil önleme ihtiyaç olduğu söylenen Türkiye’nin en kirli illeri arasında yer aldı.

Taşköprü'deki hava kirliği,söz konusu tesislerin içinde kalan karayolunu kullananların bölgeden geçerken araç camlarını kapatmak zorunda kaldıkları belirginliktedir.

YALKİM OSB için daha önce verilen ÇED Olumlu kararları hakkında Mahkemelerce verilen iptal kararlarında da hava kirliğine ilişkin tespitler bulunmaktadır. Bölge yeni emisyon kaynakları oluşturacak projeleri kaldırabilecek durumda değildir.

Türkiye’nin en küçük yüzölçümüne sahip ili olan Yalova’mızı, Gebze Dilovasına çevirecek projelerin ardı arkası kesilmemekte havamız, suyumuz, toprağımız üzerindeki kirlilik yükü sürekli arttırılarak çevre ve insan sağlığı tehlikeye atılmaktadır. Dört mevsimi kapsamayan ölçüm ve gözlemlerle hazırlanan bölgedeki tüm sanayi ve ulaşım yapılanmalarının çevresel etkilerini kapsayan bir kümülatifteki değerlendirmesi içermeyen YALKİM ÇED raporu eksik ve hatalıdır."dediler...

 

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.