Yukarı Çık
.
3 Ekim 2020 Cumartesi 11:00:34
2900 kez okundu.
Hani gündemden düşmüştü....

Yalova İl Genel Meclisi’nin Yalova Avrasya Giyim İhtisas OSB ve Yalova Gemi İhtisas OSB’nin birleşmesi teklifi Eylül ayında gündemden düşürmesinden sonra yeniden gündeme getirmesi kafaları karıştırdı.

Yalova İl Genel Meclisinin Ekim ayı olağan toplantısının 7. Maddesinde tekrar gündeme getirilerek, Yalova Avrasya Giyim İhtisas OSB ile Yalova Gemi İhtisas OSB’nin birleşmesi durumunda; Yalova İl Özel İdaresi’nin mevcut haliyle %18’lik ortaklık durumunun görüşülmesi, maddeler arasında yer aldı.

NE OLMUŞTU ?.NE DEMİŞLERDİ?.

İl Genel Meclisi Eylül ayı 4. Birleşimi Hasan Soygüzel başkanlığında, İl Özel İdare Toplantı Salonu’nda yapıldı. Toplantıda İl Özel İdaresinin yüzde 18 katılım payı ile ortağı olduğu Yalova Avrasya Giyim İhtisas OSB ve Yalova Gemi İhtisas OSB’nin birleşmesi teklifi gündeme geldi.

Konuyla ilgili konuşma yapan Meclis Başkanı Hasan Soygüzel, teklifin geri çekildiğini ve bu çerçevede de konunun gündemden düşürüldüğünü söyleyerek, ” Bu talebe ilişkin gerek hukuki şartların sağlanması ile ilgili zorluklar, kamu oyunda konun tartışılması, bu çerçevedeki bir takım risklerin ortaya konması nedeni ile  ve bu sırada OSB ler de bu çerçevedeki taleplerini yenilediler, eski taleplerini geri çektiler. Dolayısı ile la bizde komisyon olarak bu konuyu gündemden düşürüyoruz” demişti.

DÜN DÜNDÜR…BUGÜN BUGÜNDÜR

“Daha bir ay geçmişken ne oldu da tekrar gündeme geldi” diyen Yalova’lılar,”Doğaya ve insanlara zarar vermeyecek sanayiye kimse karşı çıkmaz ama Yalova’da tarım araziler üzerine kurulmakta olan OSB’lere karma OSB ile her türlü sanayi getirilecek. Geçtiğimiz günlerde bir OSB nin hafriyatlarının bölgede bulunan bir doğal göle boşaltıldı. Bölgede yaklaşık 300 fabrika kurulacağı açıklanıyor. Yalova bunu kaldırmaz. Kapalı kapılar ardında işler dönüyor. Dilovası   önce Trakya'ya taşınmak isteniyordu. Âmâ Patronlar elindeki işçiyi oraya götüremeyeceği için Dilovası’na en yakın yer olarak Yalova'yı gözüne kestirdi.

HAFRİYAT DÖKECEK YER BULAMAZKEN…

OSB'ler hafriyat toprağını dökecek yer bulamıyorlar. Çıkması muhtemel  30 milyon metreküp hafriyat toprağı büyük sorun. Sadece bu sorun bile OSB'lerden vazgeçmek için yeterli sebeptir. OSB arazisi içindeki göleti bile hafriyat toprağı ile doldurmak istediler.

OSB'lere dur demek için henüz geç değil. 12.677 dekarlık OSB alanın mahvedilmiş alanları ayrılarak ve burada kurulmuş olan tesisleri sınırlayarak kalan alanları tekrar tarım hizmetine vermek mümkün. Önce İhtisas OSB dediler şimdi karma OSB'ye geçtiler. Böylece her türlü sanayi yatırımlarının önü açılmış oluyor. 50 binlik planlarda Çiftlikköy'ün gelişme bölgesinin sınırından hemen sonra OSB alanı başlıyor. Bu plan sizce güzel bir plan mı?

Daha bir ay önce İl Genel Meclisi Karma OSB’yi gündemden düşürdü. Ne oldu da yeniden gündeme getiriyorlar. Bu kamuoyu tarafından çok merak edilen bir konu. Yalova Avrasya Giyim İhtisas OSB ile Yalova Gemi İhtisas OSB’nin birleşmesi durumu demek ki gündemden düşmemiş. Olasılık durumu kafalarında bulunuyor. Dediler..

 

 

 

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.