Yukarı Çık
.
8 Ekim 2020 Perşembe 12:39:33
3131 kez okundu.
Milyonlarca lira değerindeki tarım arazisi 49 yıllığına fabrikaya tahsis edildi

DP Parti İl Başkanı Ahmet Özsümer’in sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalar hız kesmeden devam ediyor…Bu sefer değeri milyonları tutan deniz ve yol kenarındaki arazinin 49 yıllığına bir fabrikaya tahsisi yapıldığı gündeme geldi…Peki 49 yıl sonra bu tarım arazisi ne olacak. Bu soruya kimse cevap veremiyor..

Daha evvel yaptığı açıklamada,” şöyle, ” Bu şehirle bir bağınız yok! Bir varsınız, bir yoksunuz! Değer mi güzel anılmak varken! Kimlere hoş görünmek için? Yarın sebep olduğunuz o yerlerde siz veya aileniz yaşayacak mı ? Sene 2015; Yalova valisi, Selim Cebiroğlu, Osmangazi köprüsü ve İzmir otoyolu projesi hayata geçmeye başladığında, birileri Gözünü Yalova’ya diktiğinde, Şehir plancısı bir dostunu Yalova’ya davet ediyor, gel Yalova’yı sen hallet diye. Kim bu plancı ? Geçmiş yıllarda İstanbul’un bir ilçesinde Başkan yardımcılığı yapmış, gayrimenkul yatırım şirketi olan, davet edildiği ve meşhur planı hazırladığı dönemde de Ak Partili eski bir milletvekilinin halka açık, gayrimenkul yatırım ortaklığı yönetim kurulu üyeliğine getirilen “ TAPUNUZU TAKİP ETMESSENİZ SONU KÖTÜ OLABİLİR “, “ İSTANBUL’ DA TOPRAK KIT “ diye yaptığı açıklamadan sonra devrin Yalova valisi, Cebiroğlu ‘’Ahmet Özsümer ve arkadaşlarının Facebook’ta; “NE HAKKINIZ VAR“ Başlıklı yazısında; iddia edilen tüm konular gerçek dışı ve iftira niteliğindedir. 38 yıllık idareciliğim döneminde ve Yalova Valiliği görevim süresinde; Kamu kaynaklarının kullanılmasında azami hassasiyet göstertmeyi düstur edinmiş bir idareciyim. Hizmetlerimde, mevzuat, objektiflik, adalet ve doğruluktan ayrılmamayı amaç edinmiş olduğumu Yalova Halkı çok yakinen bilmektedir. Cebiroğlu, ‘’Yalova’da, negatif baskı ve haksız taleplere karşı mücadele ettim’’ Halka hizmet ederken tüm negatif baskı ve haksız taleplere karşı mücadelelerimi de Yalova Halkının bildiği de bir gerçektir. Halka hizmetin hakka hizmet olduğunu bilen ve uygulayan bir yönetici olduğumu, tüm hizmet verdiğim yerlerdeki halkımız tarafından taktir edildiği yadsınamaz bir gerçektir. Bunu en iyi bilen, gören ve taktir edecek olan da Yalova Merkez ve Köylerinde yaşayan halkımızdır.’’ Cebiroğlu, ‘’Suç duyurusunda bulunacağım’’ ‘’Adı geçen gerçek dışı ve iftira içeren yazıyı yazanlar hakkında; cezai ve hukuki hakkımı aramak için Türk Yargı mercilerine suç duyurusunda bulunacağımı da belirtmek isterim. Kamuoyunun ve Yalova Halkının bilgilerine; Saygılarımla arz ederim.’’ Açıklaması yaptı.

SÖYLEDİKLERİMİN ARKASINDAYIM

Yalova’nın eski valisinin açıklamaları karşısında Özsümer,”iddialarımın ve tüm söylediklerimin arkasındayım” dedikten sonra bomba açıklamalarına devam etti.Özsümer yeni yaptığı açıklamada ise, kısa adı TKK olan Türkiye Toprak Koruma Kuruluna sitemde bulundu.

Türk Silahlı Kuvvetlerine ait arazi Milli Emlak’a yaklaşık 125 dönümlük, AKSA fabrikasının bitişiğinde bulunan ve Jandarma Karakolununda içinde bulunduğu,1 derece tarım arazisi ve içinde çeşitli meyve ağaçlarının bulunduğu ve Taşköprülü köylüleri tarafından lira karşılığı çalıştırdığı arazinin kapalı kapılar ardında 49 yıllığına DOWAksa’ya tahsis edildiğini iddia etti.

KİMSEYE SORULMAMIŞ!

Bu şehrin insanına sorulmadan, Meclislerde onaylanmadan, ihaleyi yapan kurumun dahi itirazı varken, Yalova’nın Doğusu Elma Kent’e kadar sanayi ye açılıyor. Dilovası’nda bebekler kanser hastası doğarken, DİLOVASI YALOVA’YA TAŞINIYOR. Bu gün ne değişti? AKSA Fabrikası yanında ki, maliye hazinesine ait, yörede yaşayan köylülerin, kirasını ödeyerek tarım yaptığı milli Emlak’a ait arazi AKSA ‘ya tahsis ediliyor. 1/50 binlik planda plansız olmasına rağmen, toprak koruma kurulunu teğet geçerek, sanayi alanı Oluyor. Nasıl mı oluyor ? Kapalı kapılar ardında, Yalova’ya sorulmadan oluyor. Yarın herkes köyüne döner, bu tahsis de mahkemeden döner.

ALGI YARATIYORLAR

Yalova’da uygulanan Bıkmadan devam ediyorlar. Bu sefer yer, AKSA Fabrikasının yanı 124.951 metre kare, daha önce milli savunma bakanlığına ait olan, yine aynı meşhur planla, askeri alandan, plansız alana çevrilmiş, yıllardır Taşköprü halkının kira ödeyerek, tarımsal amaçlı kullandığı alan. Peki ne oluyor ?

İçinde kivi bahçeleri, meyve ağaçları bulunan, bu alan, kirasını ödeyip ekip, biçen Taşköprü halkından alınıp, sanayi alanına çevrilip, bedavaya AKSA’ya tahsis ediliyor. Bunu yaparken de, toprak koruma kurulundan, tarım dışı amaçlı kullanım talebi, sanki Taşköprü Belediyesinden gelmiş gibi algı yaratılıyor. Milli Emlak’a ait bu alanların kentsel gelişme alanı ve ihtiyaç halinde sosyal donatı alanı olarak kullanılması önceliği yerel yönetimlerin önceliğinde ve bu yönde talepler olmasına rağmen, kılıfına uydurulup bu arazide fakirden alınıp, zengine verilmeye çalışılıyor. Dava tehditleriyle susacağımızı zannedenlere sesleniyorum. “ BEN ADALET KARŞISINDA SAVUNDUĞUM DAVANIN HESABINI VERİRİM DE, SİZLER YARIN SANDIKTA BU YAPILANLARIN HESABINI YALOVA HALKINA NASIL VERECEKSİNİZ? Dedi.

Toprak koruma kurulunun görevleri nelerdir?

Toprak koruma kurulu, her ilde valinin başkanlığında, il müdürünün başkan yardımcılığında Maliye Bakanlığının ildeki üst düzey temsilcisi, konuyla ilgisi ve plan yapma yetkisi gözetilerek vali tarafından belirlenecek temsilcilerden meydana geliyor. Toprak koruma kurulunun teşekkülü ile ilgili hükümler Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu Uygulama Yönetmeliğinin 5. maddede şu şekilde açıklanıyor.

Toprak koruma kurulunun teşekkülü

Kurul, her ilde valinin başkanlığında, il müdürünün başkan yardımcılığında Maliye Bakanlığının ildeki üst düzey temsilcisi, konuyla ilgisi ve plan yapma yetkisi gözetilerek vali tarafından belirlenecek; Bayındırlık ve İskan Bakanlığı veya Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı, il özel idaresi veya büyükşehir olan illerde büyükşehir belediyesi, diğer illerde il Belediye Başkanlığı, ilde bulunan üniversitelerin konuyla ilgili fakültelerinden isimleri kurumları tarafından bildirilecek üst düzey temsilcilerinden üç üye, yine vali tarafından belirlenecek Türkiye genelinde planlama ve/veya toprak koruma konularında ulusal ölçekte faaliyette bulunan ildeki sivil toplum örgütlerinden birinin, ilde faaliyet gösteren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden bir temsilci veya Türkiye Ziraat Odaları Birliği temsilciliğinden bir ziraat mühendisi, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İl Koordinasyon Kurulu veya TMMOB-Ziraat Mühendisleri Odası il temsilciliklerinden isimleri temsilciliklerince bildirilecek üç üyeden olmak üzere toplam dokuz üyeden teşekkül eder.

Toprak koruma kurulunun görevleri ise yine aynı yönetmelikte 6. maddede sıralanıyor;     

Toprak koruma kurulunun görevleri  

Kurulun görevleri aşağıda belirtilmiştir:

a) Arazi kullanılan tüm faaliyetlerde, arazinin korunması, geliştirilmesi ve verimli kullanılmasına yönelik inceleme, değerlendirme ve izleme yapmak, ortaya çıkan olumsuzlukları belirlemek, toprak korumayı ve bununla ilgili sorunları giderici önlemleri almak, geliştirmek, uygulanmasını sağlamak için görüş oluşturmak.                

b) Arazi kullanımını gerektiren tüm girişimleri yönlendirmek üzere, yerel plân veya projelerin uygulanması amacıyla takibini yapmak.                

c) Toprak koruma önlemlerinin yerine getirilmesi sürecini yerel ölçekte izlemek, değerlendirmek ve çözümleyici öneriler geliştirmek, hazırlanacak toprak koruma ve arazi kullanım plânları doğrultusunda, yerel ölçekli yıllık iş programları için görüş oluşturmak ve uygulamaya konulmasının takibini yapmak.                

ç) Ülkesel, bölgesel veya yerel ölçekli yapılan plânlar arasındaki uyumu denetlemek.                

d)Kanunda yer alan konularla ilgili başvuruları almak ve ilgililere aktarmak.                

e) Kanun ve bu Yönetmelik kapsamında verilen diğer görevleri yapmak.

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.