Yukarı Çık
.
11 Ekim 2020 Pazar 16:27:01
2458 kez okundu.
Rapordaki çelişki...

İl Genel meclisinde meclis üyesi olarak uzun bir müddet hizmet veren ve yine Taşköprü beldesinde belediye başkanlığı yapan Bahar Doğan’da yaklaşık 125 dönüm arazinin DOWAksa’ya 49 yıllığına tahsis edilmesine tepki gösterdi.

Bölgede Gerek AKSA fabrikasının gerekse özel şahıslara ait sanayi imarlı arsalar varken AKSA Fabrikasının bedava arazi kapatmasının bazı insanların mağdur edileceğini ve Toprak Koruma Kurulunda alınan kararlarda çelişkiler olduğunu, Kurul raporunda” "tarımsal bütünlüğü bozulmuştur." Demektedir. Oysaki aynı raporda "sulu tarım ve mutlak tarım alanıdır da demektedir. Dedi…Tahsis edilen arazide yılda çiftçiye milyonlarca lira kazandıran meyve ağaçları olduğunu ileri sürdü.

Sosyal medyadan açıklama yapan CHP İl Genel Meclis eski üyesi Bahar Doğan yaptığı açıklamada,”

”   SANAYİCİ HAZİNE DEĞİL KENDİ YERİNDE YATIRIM YAPMALI. ÇÜNKÜ "YETERİNCE SANAYİ İMARLI ALAN VAR.”

 DowAksa’ nın ekonomiye, istihdama, sosyal sorumluluk projelerine sağladığı katkıyı, savunma sanayii için önemli olan karbon elyaf ile ara ürünleri üretmesini ve üretim kapasitesini arttırmak istemesini takdir ve saygı ile karşılarız.

Alternatif alan olarak kendi veya başkalarına ait oldukça büyük ve yeterli miktarda boş sanayi imarlı alan vardır. Burada kapasitesini arttırmak istemelerine daha da saygı duyarız. ANCAK!!!

124.951,26 m2 civarında fiilen tarım yapılan Taşköprü 304 ada 1 parseldeki hazine yerinin kapasite arttırması için 49 yıllığına verilip, sonradan da sanayi imarı yapılmasını hiç anlayamam.

BÖLGEDE GEREĞİNDEN ÇOK FAZLA ÇOĞU DENİZ MANZARALI VE LEBİDERYA SANAYİ İMARLI ALANLAR VAR.

Yeni yeni alanları ve hazine yerlerini sanayi imarına açmak hiç doğru değil. Ayrıca Taşköprü Handerede 237 dönüm hazine yeri bedava denilecek fiyata sanayiciye gitti. Şimdi yine Taşköprü’de bu hazine yeri de sanayiye verilmiş.

TAŞKÖPRÜ'YÜ DE KALDIRIP HER YERİNİ SANAYİ YAPSINLAR.

Umarım bu yanlıştan dönülür ve bu sanayi imarı iptal olur. Bu konuda seçimle göreve gelen ve halkı temsil eden kurum ve şahıslara çok önemli görevler düşmektedir.

BU YERDE KESİNLİKLE SANAYİ İMARI OLMAZ. NEDEN?

1. Yerleşim alanına çok yakın. İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik Tanımlar 4. Madde c- fıkrasına göre “Birinci sınıf gayrisıhhî müessese "Meskenlerden mutlaka uzak bulundurulmaları gereken işyerleridir." Demektedir.) Oysaki tesisin yapılacağı alan Taşköprü yerleşim alanlarına çok yakındır.

2. İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğinin 16. Maddesi "Sağlık koruma bandı mülkiyet sınırları dışında belirlenemez." Demektedir. Yeni tesis veya ilave tesis yapılırken kendi mülklerinde sağlık koruma bandı oluşturmaları gerekmektedir. Mülga olan (kaldırılan) "Gayri Sıhhi Müesseseler yönetmeliğine" göre Taşköprü’de oluşturulan ve büyük bir kısmı başkasının mülkünde olan 1200 m sağlık koruma bandının Yeni tesis ve ilaveleri için kullandırılması doğru olmaz.

BEDAVA SİRKE BALDAN TATLIDIR

 Aksi halde "BU ALANDA VE ALTINKUM SİTESİNDE" taşınmaz mülkü ve konutu olan vatandaşlarımızın mağduriyeti devam edecektir.

3. DowAksa'nın kapasite arttırması için etrafında kendi veya başkalarına ait gereğinden çok sanayi imarlı alanlar vardır. Zaten Yalova ve Taşköprü’de imar planında gereğinden çok fazla OSB ve sanayi imarlı alan mevcuttur. Bu nedenle imar planı kararı ile hazine ve başkasına ait alanlarda sanayiye yönelik yeni imar planı yapmak doğru olmaz.

4. Toprak koruma kurulu raporunda "tarımsal bütünlüğü bozulmuştur." Demektedir. Oysaki aynı raporda "sulu tarım ve mutlak tarım alanıdır da demektedir." Buradan hareketle 124.951,26 m2 bütün alan ve böylesine verimli bir toprak için "oldukça büyük bir çiftlik arazisi sayılır. Bu nedenle bu Tarım alanı olarak kalması daha uygun olacaktır."

5. Bu alanda yetişmiş kivi ve diğer meyve ağaçları vardır. Birçok vatandaşımız buradan geçimini sağlamakta ve zirai üretime katkıda bulunmaktadır. Bu dikkate alınmalıdır.

BASİT BİR KİVİ ÜRETİM HESABI:

(124.951,26 m2 alan X 1m2 de 4 kg kivi olur = 499.805 kg kivi yapar. 499.805 Kg X 1 Kg mı 6,5 TL= )3 Milyon 248 Bin 732 TL. eder. Bu rakam 1397 asgari ücrettir. Asgari ücretli 116 kişini yıllık kazancıdır.”Dedi

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.