Yukarı Çık
.
13 Ekim 2020 Salı 09:58:46
1787 kez okundu.
YANIMIZDAKİ TEHLİKE

Yalova’da haberli denetlemeler yapılmasına rağmen gençlerin, kafelerde maskesiz oturması ve sosyal mesafe kurallarına uyulmaması korona tehlikesini büyütmeye başladı. İstanbul’da vakalarda patlama yaşanırken İstanbul ve çevresine dikkat çekildi..

Yalova’da son günlerde meydana gelen vakalarda artış baş gösterdi. Daha evvelki haftalarda günlük yeni vaka sayısı ortalama 30 olurken son birkaç günden beri günlük vaka sayısı 50’ye ulaştı. Yoğun bakımda yatan hasta sayısı da 14’ü buldu.

Koronavirüs yaz mevsiminde Anadolu ve Doğu illerinde arttı. Ardından harekete geçen Sağlık Bakanlığı, ağustos ve eylül aylarında tedbirleri sıkılaştırdı. 35 binden fazla sağlık görevlisinden oluşan filyasyon ekibinin mesai saatleri 23.00’e kadar uzatıldı.

Böylelikle hem hastalar daha iyi takip edildi hem de acil girişlerindeki yoğunluk azaltıldı. Bu ağır hasta tablosuna da olumlu yansıdı. Uzmanlar, son iki ayda hastalığa yakalananların durumunun çok ağır olmadığını açıkladı.

YANIMIZDAKİ TEHLİKE

Ancak uzmanlar, insanların memleketlerinden geri dönmesiyle birlikte virüsün yeniden İstanbul’da hortladığını söyledi. Son bir haftada İstanbul başta olmak üzere Bursa, Kocaeli, Sakarya ve Yalova’da vakalar yükseldi.

Bu artışın aralık ayı ortasına kadar devam edeceği belirtildi. Anadolu’da ise hareketlilik tekrar azaldığı için virüsün ani ve hızlı bir şekilde yayılmasının beklenmediği ifade edildi.

İstanbul’da çalışan veya Bursa ve diğer illere İDO yoluyla hergün Yalova’ya binlerce insan gelirken Sağlık Bakanlığının verilerinde en çok riskli bölgeler olarak İDO iskelesinin bulunduğu alan olan Süleyman Bey mahallesi haritalarda en riskli bölge olarak gözükmesinin sebebi ise İDO iskeleleri gösteriliyor.

İstanbul'da çalışıp çevre illerde yaşayan ya da tam tersi durumda olanlar nedeniyle geçirgenliğin yüksek olduğu, bu nedenle İstanbul'daki artışın, diğer illerde artışa neden olacağı kaydediliyor.

İstanbul ve Marmara bölgesindeki pandemi yoğunluğunun aralık ayına kadar devam edeceği, bu nedenle de önlemlerde taviz verilmemesi gerektiği ifade ediliyor.

YALOVALI NE DİYOR….KRAL ÇIPLAK

Göstermelik denetlemelerin ne işe yaradığı belli değil diyen Yalovalılar ise, ”Uyarı yazılı tişörtler veya haberli yapılan denetlemeler Show’dan başka bir şey değil. Haftalar önce sayın Yalova valisi gençlerin oturduğu kafeleri denetlemiş ve tedbirleri yetersiz görmüş olacak ki ”Gerekirse bu sokaklara karantina uygularım” ikazı yapmıştı. Haftalar geçti. Gençlerin gittiği kafelerde insanlar nerede ise kucak kucağa ve maskesiz oturuyor. Çay içiyordum, kahve içiyordum bahaneleri hikaye… Muhabbetlerinde bile maske yok. Masalarda hijyen maddeleri yok. Bir gün önceden haber vererek denetlemeye çıkan valimize sesleniyoruz, ”Yanınıza koruma, veya diğer bürokratları almadan, altınızda bir kot pantolon, kafanızda bere ile bu kafeler bölgesine saat 14.00 den sonra gidiniz. Göreceksiniz ki, Yalova bu konuda toz pembe değil. Okullar açıldı. Çocuklarımız büyük risk altında sokaklar korona nedeni tehlike içinde. Maskeler hala aksesuar olarak kullanılıyor. Cezalar uygulanmalı. Sizler her ne kadar vaka sayılarını açıklamama konusunda inat etseniz de halk yalan yanlış duyuyor. Soruyoruz son birkaç günde ilimizde kaç kişi korona’dan öldü.? “dediler.

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.