Yukarı Çık
.
13 Ekim 2020 Salı 16:28:58
2086 kez okundu.
Kafalar karıştı...

Daha evvel Mahkeme kararı ile iptal edilen   Süleymanbey  mahallesindeki Meteoroloji sahasına yapılması planlanan okul İl Genel Meclisi’nde görüşüldü.Şu anda otopark olarak kullanılan eski Meteoroloji Müdürlüğü alanına Atatürk İlkokulu’nun ek binası yapılmak istenmişti. Belediye meclisinde bölge imar planında ilkokul alanına çevrilmişti. Kamuoyunda tartışmalara neden olan konuyla ilgili dönemin belediye başkanı Vefa Salman dava açmıştı. Davada alınan imar planı değişikliği iptal edilmişti. Şimdi ise bölgede 7 derslikli anaokulu yapılması için çalışma başlatıldı.

KARAR VERİN İLK OKULMU ? YOKSA ANA OKULUMU ?

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, bir hayırsever tarafından yapılmak istenen anaokulu için İl Özel

Geçtiğimiz dönemde “Atatürk ilkokuluna bina yetmiyor” açıklamaları yapılırken İl Genel meclisinde bu sefer,”  Süleymanbey, Rüstempaşa ve Fevzi Çakmak Mahallesi bahaneye sokuldu.

Belediye meclisinden anaokulu diye karar çıktı. Ama  İl Genel Meclisinde ana okulu  ilk okul olarak gündeme gelirken, CHP Grubu  tepki göstererek komisyon kararına katılmadı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İnşaat sektöründe faaliyet gösteren  iş adamı Orbay Tuna ile protokolün yapılacağı açıklamaları yapılırken, İl Genel Meclisinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Müdürlüğü’nün İl Özel İdaresi adına iki yıl süreyle ön tahsisi uygun görülen temel eğitim tesisinin inşaatına başlanması halinde ön tahsisin kesin tahsise dönüştürüleceği ve hayırseverle protokol yapılması için idareye yetki verilmesi konusu görüşüldü.

3 MUHTARMI GELECEĞE KARAR VERİYOR ?

Konuyla ilgili söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Ömer Aslan, “Süleymanbey, Rüstempaşa ve Fevzi Çakmak Mahallesi sakinleri çocuklarının kullanabileceği ortak bir okul olacak. Ben bugün, İl Milli Eğitim Müdürümüz ve muhtarlarla görüştüm. Üç muhtarın ortak görüşü; oraya bir okulun yapılmasını kesinlikle istiyorlar.

Oradaki maksat Cumhuriyet Caddesi ve İstanbul Caddesi üzerindeki trafiği azaltmak, Atatürk İlkokulu’nu düşündüğümüzde tekli öğretime geçildiği zaman trafik artacak. Toplam 4 bin 651 m2, oraya oturacak okul alanı ise bin m2, 3 bin 651 m2 geri kalan kısım yeşil alan olarak kullanılacak, halkın faydalanacağı park alanı ve toplanma alanı da olacak” dedi.

SAHTE İKAMETLERLE OKUL DOLDU 

500 öğrenci fazla var diye  okul yetmiyor denilirken yaklaşık 40 minibüs günde 2 servis yaparak diğer mahallerden 600 öğrenciyi bu okula taşınırken CHP Grubu AK Partilileri uyardı.

CHP Grup Sözcüsü Ertan Şener, “Biz okul yapılmasına her zaman destek veriyoruz fakat daha önceden belediyenin kararı mahkemeden geri döndü. Buraya okul yapılmasının hem trafik hem de yerleşim yeri açısından uygun olmadığını düşünüyoruz. Taşımalı sistem olduğu için Atatürk İlkokulu’na gelen öğrenciler Dörtyol’dan geliyor. Servis ve taşımalı eğitim kullanılıyor. Bu mahalleler nüfusu kalabalık mahalleler. Herhangi bir deprem anında toplanma alanı olarak çok kısıtlı bir bölgeye sahip. Bunun daha detaylı olarak konuşulup, desteklenmesi gerekir. Ancak bu yeri uygun olarak görmüyoruz ”dedi.. ‘Elzem olan bir kamu ihtiyacını karşılamak istiyoruz’ dedi…

İYİ PARTİ BAŞKANI

İYİ Parti İl Başkanı Erol Tatar ise sosyal medyadan açıklama yaparak,” Yalova Belediye Meclisi, imar planında eski Meteoroloji Müdürlüğü yanındaki bir arsayı resmi kurum alanından çıkararak anaokulu alanı yaptı.

“Ha Ali ha Vel misali mahkeme o alanda okul yapılmasına karşı çıktı. Yalovalıda bu alana okula karşı. Ha Meteoroloji alanına ha yanındaki arsaya yapmışsın. Başından beri biz buraya gerek trafik gerekse alanın sıkışıklığı ile karşı çıktık. İlk okul ’da Anaokulu da ister istemez trafiği yoğunlaştıracak.

Belediye meclisinde Anaokulu İl Genel Meclisinde Temel

Eğitim Okulu(Anladığımız kadar ile ilk okul). Bu ne iştir. Lafı eveleyip geveliyorlar. Bu araziye bir bina kondurmayı kafalarına takmışlar…Önce Atatürk ilkokulu yetmiyor dediler…Şimdi de diğer mahalleri kullanmaya başladılar…Atatürk okulunda sahte ikametle okuyanları gitmesi gereken okullara göndersinler tek tedrisat rahatlıkla yapılır. Âmâ nedense bu sahte ikametleri görmemezlikten görüyorlar… Bu alanın yok almasına koca Yalova dururken 3 muhtar mı karar veriyor. Başından beri söylüyoruz bu konuyu halka sorun. Kafanızdan halk istiyor diye uydurmayın.” Dedi…

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.