Yukarı Çık
.
15 Ekim 2020 Perşembe 17:13:40
1862 kez okundu.
Mahkemeyi beklemediler....

Yalova-Karamürsel yolu üzerinde bulunan Atatürk Bahçe Kültürleri Merkezi Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne ait 113 hektar üzüm bahçesinde yapılması planlan “Millet Bahçesi” projesine ilk adımı atıldı. Bu amaçla arazide bugün zemin etüdü çalışmaları başladı.

81 ilde yapılması planlanan millet bahçesinden biri olması planlan Yalova’daki proje için Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, daha önce şu açıklamayı yapmıştı.

"Yalova’ya millet bahçesini kazandırıyoruz. O millet bahçesinin içinde yürüme, çocuk oyun alanları, millet kıraathaneleri ve o içinde gençlerimizin, çocuklarımızın, kadınlarımızın huzurlu bir şekilde vakit geçireceği, her türlü eğlenme alanlarını olduğu projeyi de inşallah Yalova'mıza kazandırmış olacağız.” Demişti.

MAHKEMELİK OLDU.

Atatürk Bahçe Kültürleri araştırma Enstitüsü arazisin bir parçası olan araziye millet Bahçesi yapılması istenirken il deki çevreciler tarafından tepkiler yükseldi.

Çevreciler,” Yalova’da Tarım alanlarının büyük bölümü OSB’ler tarafından, Dağlık bölgelerde taş ocakları tarafından Ormanlar yok ediliyor. Araştırma Enstitüsü, Adliye, hastane, Cami ve millet Bahçesi adında talan ediliyor. Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nce kullanılan, 1474 ada 12 parselde bulunan, 113.4 dekar büyüklüğünde mülkiyeti Hazineye ait taşınmaz üzerindeki Tarım ve Orman Bakanlığına (Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne) olan tahsis kaldırılarak söz konusu taşınmaz  “millet bahçesi olarak düzenlenmesi amacıyla'' Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğüne 20/05/2020 tarihli işlemle tahsis edilmişti 

Yapılan tahsis değişikliğine karşı, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, TMMOB Mimarlar Odası ve Yalova Platformu üyelerince Bursa İdare Mahkemesinde Yürütmenin Durdurulması talepli iptal davası açıldı. Yargılama devam ederken mahkeme süreci beklenmeden sondaja başlanarak araziye el atılmıştır.

Atatürk’ün Yalova’da kurduğu Millet Çiftliğinden kalan bir parça olan taşınmaz üzerinde Araştırma Enstitüsünce Tarımsal Arge çalışmaları yürütülmekte ve meyve genetik kaynakları muhafaza edilmekteydi. Taşınmazın tarım arazisi özelliği ve meyve genetik kaynakları büyük risk altındadır. Aynı işlem Süleymanbey mahallesinde bulunan Meteoroloji arazisi üzerindeki ağaçlar kesilerek talan edilmiş ve mahkeme bu projeyi iptal etmişti. Aynı taktik üzüm bahçesinde de uygulanıyor. Araştırma enstitüsü cami ve millet bahçesi denilerek bölüp parçalanmaya başladı. Dediler.

 

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.