Yukarı Çık
.
17 Ekim 2020 Cumartesi 16:06:37
1433 kez okundu.
Marmara denizinde hagi fayda deprem olsa ucu Yalova'ya uzanıyor....

İstanbul’da Marmara Denizi’nin 4.8 kilometre derinliğinde önceki gün meydana gelen 3.2 büyüklüğündeki deprem, endişeye neden olurken uzmanları karşı karşıya getirdi. Bazı uzmanlar Naci Görürün açıklamalarını tenkit ederken hemen hemen tüm uzmanlar olası deprem başlangıcının Yalova’nın Altınova ilçesinden başlayacağında hem fikir oldular.

BU DEPREMLER HİÇ HOŞ DEĞİL, RAHATSIZ EDİCİ"

Yaptığı tahmin ve uyarılarında hep haklı çıkan  Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür’ün bahsettiği Kumburgaz fay hattı Osmangazi köprüsünden başlayıp Kumburgaz’a kadar uzanıyor.

Görür önceki gün meydana gelen 3.2 büyüklüğündeki deprem sonrasında Twitter'dan, "Arkadaşlar, bugün Marmara'da meydana gelen 3.2'lik deprem, beklediğimiz Kumburgaz fayı üzerinde. Gerçi Marmara'da bu büyüklükteki depremler çökel içerisinde gaz çıkışları sonucu da gelişiyor ama onlar daha çok Tekirdağ fayında görülüyor. Bu saatten sonra kilitli olan Kumburgaz fayı üzerinde olan depremler hiç hoş değil, rahatsız edici" açıklaması yaptı.

Görürün açıklamasından sonra ise diğer bir uzman Prof. Cenk Yaltırak’ta bir açıklama yaparak Yalova dahil diğer illere dikkat çekti.

ENERJİ BİRİKTİREN DÖRT FAY VAR”

Prof. Cenk Yaltırak, “Marmara Denizi’nin içinde 240 ile 500 yıl arası kırılmayan dört fay parçası bulunuyor. Bunlardan en riskli olanı ve kırılmasını öngördüğümüz fay hattı Osmangazi Köprüsü’nün olduğu yerden başlayıp, İmralı Adası kuzeyine uzanan 110 kilometrelik hat. Biz tarihsel olarak tüm katalogları bir araya getirerek, yıkıcı ve yıkıcı olmayan depremler şeklinde bir tasnif yaptık.

 Tarihsel süreçte İzmit Körfezi, İstanbul, Tekirdağ, Yalova, Gaziköy, Gelibolu, Şarköy hattı üzerinde kayıt altına alınan 38 depremin yıkımlara neden olduğu açık. Tarihsel veriler birkaç kaynaktan okumakla çözülebilecek bir iş değil. Yaptığımız modellemeye göre, İstanbul’da büyüklüğü 7.2 ile 7.6 arasında değişen ve şu an enerji biriktiren dört ayrı fay parçası bulunuyor. Bu faylardan biri kırıldıktan sonra bir sonrakinin hemen kırılması veya yüz yıl beklemesi gibi bir mutlak bilgi söz konusu değil. Bu fayların ne kadar zaman aralığında kırılacaklarını bilmiyoruz” dedi.

 

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.