Yukarı Çık
.
14 Kasım 2020 Cumartesi 14:19:39
1486 kez okundu.
YOĞUNLUK GİDEREK ARTIYOR...

Yalova’da korona vakalarındaki artış devam ederken İl Milli Eğitim Müdürü, Orman İşletme Müdürü,112 Baş hekimi ve 112 servisinde çalışan 15 kişi koronaya yakalanarak karantinaya alındığı iddia edildi.

Bunların haricinde ise çeşitli hastanelerde hekimlik yapan evinde karantinada ve hastanelerde  bir kısmı ağır hasta doktorlar da hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Yalova da bu konuda resmi açıklama yapılmazken, sosyal medyadan yapılan paylaşımlarda korona testine gidenlerin dönüşlerinde iş başı yaptıkları, test neticesi öğrenilmeden işlerine devam etmeleri nedeni ile hastalığın yayılmasına sebep oldukları iddia ediliyor.

112’DE ZORLU MÜCADELE

Yalova merkezde zorlu bir mücadele veren 112 sağlık ekibinde bulunan 6 ambulansın 2 tanesi sırf korona vakalarında kullanılırken, zaman zaman diğer ambulanslarda takviye olarak  korona vakalarında kullanıldığı ve dezenfekte edildikten sonra tekrar normal vakalara gittiği ileri sürüldü.Yoğunluk olarak yaklaşık 100 hastaya giden bir ambulans,diğer vakalara gitmede zorlanıyor.

HASTAHANE HEMEN HEMEN DOLDU

Yalova genelinde tedbirler alınsa da vaka sayılarında artışlar hızla devam ederken geçtiğimiz gün Yalova’da yapılan korna test sayısı bir günde 1100’ü aştı. Yine bu hafta günlük vaka sayısı 320’ye kadar ulaştı. Bugün itibarı ile Yalova devlet hastanesi yoğun bakım ünitesinde boş yatak sayısı 3 oldu.

Termal ’de bulunan KYK yurduna ait 2 blok karantina olarak kullanılırken Yalova Devlet hastanesinde tedavi altına alınan 120 hasta bulunuyor. Testi pozitif çıkan evinde karantinada bulunması gerekirken evde kalmayarak sokaklar da insanlara virüs bulaştıran ismi açıklanmayan bir kişi Temal deki KYK yurdundan 3 defa kaçtığı da gelen bilgiler arasında.

TEDBİR…TEDBİR

Devletin herkesin başına bir polis dikemez diyen sağlıkçılar ise, ”Bizler kendi hayatımızı riske atarak bir hastamızın kurtulması için çalışırken, maalesef kendi hayatlarını korumayan ve diğer insanların hayatları ile oynayan insanlar var. Hastalanıncaya kadar onlara hayatları tozpembe geliyor. Âmâ önümüze geldikleri zaman ”ah ben ne yaptım” diye pişman oluyorlar… Bu beladan kurtulmak için elimizde henüz kesin işe yarayan bir ilaç yok. Yapacağımız şeyler gayet basit ve kolay, Maske+temizlik+sosyal mesafe. Hangisi daha kolay? Ölmek mi? Yoksa bu basit 3 kural mı.?

PERSONEL VE ARAÇ TEMİN ETMEK BU KADAR ZORMU?

Sosyal medyada Yalova Devlet hastanesinde yaşanan personel ve araç sıkıntısını dile getiren CHP İl Başkanı Mehmet Gürel’in korona testinden dönenler ya kafeteryada bekliyor yada minibüslerle evine dönüyor, KYK yurdunda şikayetler bitmiyor” açıklamasından sonra Yalova valiliğinden bir açıklama geldi.

Açıklamada testlerden sonra eve dönmelere çare bulunmazken KYK yurdundan testleri negatif çıkanların para verip test yaptırarak eve dönebilir açıklaması geldi. Korona testinden sonra araçları olanlar ise evlerine araçları ile dönebilir dendi. Ya aracı olmayan garibanlar ne olacak ?..Ona çare üretilmedi.

İşte o açıklama….

ARACIN VARSA…

“İzolasyonda olan temaslı kişilerin takip süresi içerisinde herhangi bir nedenle bir sağlık kuruluşuna gitme ihtiyacı olduğunda tıbbi maske (cerrahi maske) takarak ve sosyal mesafe kurallarına dikkat ederek sağlık kuruluşuna gidiş ve ikametgahlarına dönüşlerinde özel araçlarını kullanabilmelerine,

BASTIR PARAYI…

KYK Yurduna, karantina kurallarını ihlal ederek yurda alınanlar hariç olmak üzere, izolasyon amacıyla yerleştirilen ancak kendi isteği ile çıkmak isteyen kişilere, Sağlık Bakanlığı Kamu Hizmet Tarifesinde belirlenmiş olan 250(İkiyüzelli) TL test ücreti mukabilinde 48 saat ara ile iki tane PCR testi yapılarak negatif çıkması halinde kişinin yurttan çıkarılabilmesine,

Alınan tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması hususunda; Oy birliği ile karar verildi. Denildi.

 

 

 

 

 

 

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.