Yukarı Çık
.
20 Kasım 2020 Cuma 12:29:17
1222 kez okundu.
EMAK FAN A.Ș Genel Müdürü Ali Timur Han Güç ve Genel Müdür yardımcısı Halil Devrim Öner fabrikayı basın mensuplarına gezdirdi.

Alanında dünyanın sayılı firmaları arasına giren EMAK FAN Yalova tesislerini tanıttı. 4 yıldan beri Yalova da faaliyette bulunan firma yurt dışında olduğu gibi birçok tünelin havalandırma tesislerini kuruyor.

Firmayı tanıtmak amacı ile EMAK FAN A.Ș Genel Müdürü Ali Timur Han Güç ve Genel Müdür yardımcısı Halil Devrim Öner fabrikayı basın mensuplarına gezdirdi.

Güç ve Öner yaptıkları açıklamada"Emak Fan Endüstri A.Ș,, 07.10.1968 tarihinde Istanbul'da kuruldu. Merkez ofisi İstanbul’da olan firmamız, Yalova Topçular Mevkiinde 2.400 m2 kapalı, 2.000 m2 açık alan olmak üzere toplam 4.400 m2lik alanda üretim faaliyetlerini sürdürmektedir. İstanbul ofiste 10 beyaz yaka, Yalova Fabrika'da 4 beyaz yaka, 20 mavi yaka olmak üzere toplam 34 kişi istihdam edilmektedir.

HAVALANDIRMA UZMANI

İmalatına İstanbul’da başlayan firmamız, bölgesel teşvikleri kullanarak, imalat-ihracatçı özelliğini arttırmak ve güçlendirmek için Yalova'da imalatına devam etme kararı almıştır. Yaklaşık 4 yıldır faaliyetlerini Yalova'daki tesislerde devam ettirmektedir. Muhtelif Devlet Destekleri ile Balans Makinesi, Plazma Kesim Makinesi yatırımları ile birlikte, CAD ve CFD yazımları yatırımları gerçekleştirilmiştir. Bu yatırımlarla birlikte yıllık sac işleme kapasitesi 2.100 ton olmuştur. Makine parkurunun değeri ise 3.500.000 TL'ye yükselmiştir.

TÜNELLER BİZDEN SORULUR

Son iki yıl ihracat ortalamamız yaklaşık %70 civarındadır.2020 senesi için hedef ciro olarak 30.000.000 TL hedeflenmiştir

Firmamız tünel havalandırma fanları (Jet Fan), metro fanları, tünel kazı fanları başta olmak üzere muhtelif fanlar üretmektedir. (Büyükşehir Belediyelerine Metro fanları, Karayolları Genel Müdürlüğüne Jet fanlar olmak üzere), Firmamız dolaylı olarak kapasitesinin yaklaşık %80'ini Devlet Sektörü için kullanmakta olup 7 büyük metro projesi ve 220 tünel projesi tamamlamıştır. Yerli imalat hedefi ÜRETICI-İHRACATÇ1 olarak yatırımlarına devam eden firmamız, 2006 yılından beri ülke ekonomisine, ithalat girdisini azaltarak yaklaşık 90 milyon avro tasarruf sağlamıştır. Halen ülkemiz genelinde yaklaşık 3.000 den fazla fanımız çalışmaktadır.

Endüstriyel soğutma ve havalandırma konularında faaliyet gösteren firma; Türkiye'de birçok ilklere imza atmıştır. Soğuk hava ve şoklama tesisleri, tazyikli hava kurutucular, buzlu su akümülasyon tesisleri, buz paten sahaları, merkezi klima sistemleri, soğutucu grupları, su soğutma kuleleri vb. Evaperatör ve kondenser cihazlarında kullanılan fanları da kendi imal eden firma, 1999 yılında piyasa şartlarının daralması ve soğutma sektöründe aşırı rekabet yaşanması sonrasında fan konusunda ihtisaslaşmaya karar vermiştir.

8 BİN EURO'YA JET FAN ÜRETTİK

Ürün yelpazesini geliştirerek bir hayli zor ve maliyetli olan sertifikasyon sürecini de tamamlayarak ülkemizde yine fan konusunda birçok ilke imza atmıştır.200, 300, 400 derece ısıya 2 saat dayanımı olan fanlar üretmeye başlamıştır. Otoyol tünelleri için 300 santigrat ısıya dayanımlı jet fanları üretmiştir; 2006 yılı öncesinde yurt dışından 47.000 Euro bedelle tedarik edilen jet fanlar 8.000 Euro civarında bir fiyatla piyasaya verilmiştir. Söz konusu değerlendirme 45 kw fanlar için yapılmıştır.) Bu sayede 60 Milyon Euro tasarruf sağladık.

HAVAALANLARI TÜNELLER OTOYOLLAR ALANIMIZ

Türkiye'deki ilk jet fan ve metro yangın fanı üreticisi olan Emak, metro tünellerinin yangın havalandırma sistemlerini de anahtar teslimi olarak üreten ilk Türk firmasıdır; 2001 yılından bu yana Türkiye'de beş büyük metro projesi bitirmiştir. Bostancı Dudullu ve Gayrettepe Yeni hava limanı metro projeleri de devam etmektedir.

Örnek vermek gerekirse; Bursa metro sisteminin keşif bedeli 8.500.000 Euro iken Emak firmasının ihaleye katılması ile 2.798.000 euro bedelle iş bitirilmiştir. Sağlanan döviz tasarrufu 5.702.000.- Eurodur.

Özellikle gemi sanayisine yine Türkiye'de ilk olarak exproof ve anti sparking fanları üreterek patlayıcı ortam havalandırmasını gerçekleştirmiştir.

Sahip olduğu belgeler ISO 9001:2015, BS EN 12101-3, CE, TSEK, ISO 45001:2018'dir. Tüm Emak fanları AMCA ve CE normları kapsamında üretilmektedir.

Ayrıca 550 kw motor monteli 2500 mm çap fan 400 derece-2 saat testine tabi tutulmuştur ve test başarılı geçmiştir. Bu performans kriteri le ZITRON, FLACKWOODS, HAWDEN, CBI firmalarından sonra 5.firma ve ilk Türk firma olma hakkını kazanmıştır. "dedi.

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.