Yukarı Çık
.
20 Kasım 2020 Cuma 23:40:09
1326 kez okundu.
Yarın karar günü...Ya kirli sanayi..ya da...

Daha evvel İl Genel Meclis Başkanı Hasan Soygüzel’in “İl Özel İdaresinin yüzde 18 katılım payı ile ortağı olduğu Yalova Avrasya Giyim İhtisas OSB ve Yalova Gemi İhtisas OSB’nin birleşmesi teklifi gündemden düşürdük”  açıklamasından sonra yeniden gündeme getirilmesine tepkiler devam ederken İl Genel Meclisi daha evvel  gündemden düşürdükleri birleşme kararını  yarın tekrar gündeme getirerek Yalova’nın geleceğine karar verecekler.

Yalova’nın ve gelecek nesillerin yaşamlarını oylayacak olan İl Genel meclisinde, üye olarak Hasan Soygüzel (AK Parti), Ömer ASLAN(AK Parti), Fürkan ATEŞ(AK Parti), Ali ÇORBACI(AK Parti), Resul ÇİFTÇİ (AK Parti) ,  İbrahim DÖNERTAŞ(AK Parti), Murat KAYA(AK Parti), Mustafa SELVİ(AK Parti),  Hayrullah SARIHAN(AK Parti), İdris DURMUŞ (AK Parti) , İsmail AKAR (AK Parti) , Atalay BEŞTAŞ(MHP)

Ertan ŞENER (CHP), Hüseyin İNCE(CHP), Mustafa TUNALI (CHP), Tahsin YENER (CHP), Oktay ATİK (CHP), Hüseyin ALFAT(CHP)” den oluşan 18 üye bulunuyor. Buna göre İl Genel Meclisi 11 AK Partili,6 CHP ve 1 MHP’den üyeden oluşuyor.

ÖZSÜMER

Daha evvelden gündemden düşürülen Karma OSB nedense bir yerlerden verilen emirlerle tekrar Yalova İl Genel Meclisine getirildi diyen DYP İl Başkanı Ahmet Özsümer,”Dünya da iklimler değişirken Yalova da da değişiyor. Kuraklık kapımızda. Su sıkıntıları başladı. Yalova’daki su kaynakları da belli. Mevcut içme suyu barajı da ömrünü tamamlamak üzere. Yenisi hakkında hiçbir çalışma yok. Yani su geleceğimizin durumu hiçte parlak gözükmezken mevcut OSB lerden başka Yalova’yı yok edecek. Gebze, Tuzla gibi bölgelere dönüştürülmek isteniyor. Karma OSB yi getirmek isteyenler kağıt fabrikasını da Yalova taşıyacak. Bu fabrikanın kullanacağı suyu nerden temin edecekler?.

BAKTILAR İŞTE İYİ PARA VAR…!

Meşhur, iki OSB’nin birleşerek KARMA OSB olma talebi yarın tekrar il genel meclisi gündeminde. Hatırlarsanız yola, bir kaç yıl önce biri gemi yan sanayi, diğeri tekstil ihtisas diye yola çıkan iki OSB baktılar bu iş de iyi para var, bize bu yer fazla geldi, başka sektörlerden talep var, iyi de para veriyorlar, önümüzü açın da paramıza para katalım diyorlardı.

GERİ ÇEKTİKTEN SONRA NELER OLDU…

 İl genel meclisi gündemine de iki OSB’ den birin de %18 hissesi var diye gündeme getirttiler. Baktılar ki Yalova da ses yükseldi, geri çektiler. Peki sonra ne oldu ?

İşin içinde olan bazı bürokratlar ve siyasiler ile birlikte yeni yöntem geliştirdiler.

 “ Biz bu işe karar veremeyiz, gündem maddesini değiştirelim, birleşirse bizim hisse ne olacak diye gündeme alıp oyalayalım, biz kapıyı aralayalım, sonrası size kalmış” dediler. Kimler mi var? Yarın bir bakalım, kimler parmak kaldıracak, ondan sonra bol bol yazarız, isim, isim !                                                                Ne diyecekler?

“ Ya biz birleşsin demedik ki, birleşirse bizim payımız ne olacak diye gündeme aldık.”  diyecekler. Biz de yedik !

Öyle sosyal medyadan doğa, yayla, köy resimleri paylaşıp çevreci, eski Yalova resimleri paylaşıp, Yalova aşığı olunmuyor! Kimin ne kadar yeşil sever olduğunu biliyoruz. Bizim başka yerde, gidip yayla, orman, dağ, doğa resmî çektirecek memleketimiz yok.” Dedi.

İYİ PARTİ TEPKİLİ

“İl Genel Meclisinde bir geri iki ileri yaparak Karma OSB’yi Yalova’nın önüne koyuyor. Kimsenin bu şehrin geleceğini tehlikeye sokmaya hakkı yok “ diyen İYİ Parti İl Başkanı Erol Tatar ise, ”Yalova’nın geleceği 18 meclis üyesinin iki dudağı arasında olmamalı. Karşımızda Tuzla var…Gebze var. Oradaki hava kirliliğinden Kocaeli hatta Yalova da kanserden ölen çok insan var. Bu örnekler göz önünde iken, oralardan atılan sanayi Yalova’ya getirilmeye çalışılıyor. Uyarıyoruz. Halkımıza nasıl cevap vereceksiniz.?

İl Genel Meclisinin gündemindeki Yalova Avrasya Giyim İhtisas OSB ile Yalova Gemi İhtisas OSB’nin birleşmesi durumunda; Yalova İl Özel İdaresi’nin mevcut haliyle %18’lik ortaklık durumunun konusunda bu acele nedir.

20 Nisan 2020 tarihinde yayınlanan Resmi Gazetedeki Organize sanayi bölgeleri uygulama yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmeliğin 2. Maddesinde “(7) OSB’lerin kuruluş aşamasında karma ya da ihtisas olarak belirlenen OSB türü, müteşebbis heyet veya genel kurul kararı alınması şartıyla, Bakanlık onayı ile değiştirilebilir.” denilmektedir.

REFERANSMI VERMEK İSTENİYOR ?

Bu nedenle her iki OSB nin birleşme kararında İl Genel Meclisinin yetkisi olmamasına rağmen OSB’lerin bakanlığa verdiği yada vereceği birleşme talebine Yalova halkının desteğini verdiğini gösteren referans niteliğinde bir karara imza atmaktır.

Geçmişte tüm Yalova’nın karşı duruş sergilediği Yalova Gemi İhtisas OSB’nin ihtisas kollarına ve eklenecek diğer iş alanları ile oluşturulmak istenen KARMA OSB ye tüm Yalovalılar karşı çıkmaktadır. Dedi.

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.