Yukarı Çık
.
30 Aralık 2020 Çarşamba 22:58:38
1990 kez okundu.
Gözler o "STK" ları aradı...

Yalova’da yüzlerce STK varken sadece  24 sivil toplum kuruluşu ortak bir bildiriye imza atarak Yalova da halka sorulmadan işler yapıldığı ve bilhassa Kurulan OSB ler arasında Yalova’nın toprağıyla suyu ile ilgili kararlar alınırken  “Halkın ihtiyaçları göz ardı edildi.” Denildi.

Bu Bildiride en çok gözler, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Minibüsçüler Odası, Şoförler ve Otomobilciler Odası, gibi bazı odaları aradı.

Bildirinin altına Altınova Subaşı Hayvan Dostları Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Birlikte Kanserle Mücadele Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Jeoloji Mühendisleri Odası Yalova İl Temsilciliği, Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği, Motorize Afet Timi Derneği, Paşakent Folklor Eğitim Merkezi ve Spor Kulübü Derneği, Peyzaj Mimarları Odası Yalova İl Temsilciliği Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Samanlı Dağları Çevre ve Kültür Derneği, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı, Tüm Emekliler Sendikası, Yalova Barosu, Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği, Eğitimsen, Yalova Folklor Derneği, Kent Konseyi Kadın Meclisi, Musiki Derneği, Yalova Patileri Derneği, Yalova Platformu, Türkü Dostları Derneği, Yürüyen Köşk Derneği, Ziraat Mühendisleri Odası imza attı.

HER YER TAHRİP EDİLİYOR

Açıklanan bildiride,2020 yılının pandemi nedeniyle zorlu bir süreç olarak geçtiği hatırlatıldı. Doğal alanların tahribatının, hatalı yapılaşmanın, plansızlığın büyük sorunlara neden olduğunu ifade edilerek, “Yalova’da tarım alanlarının kaybı, Yalova’nın eşsiz doğasını tahrip eden plan ve projeler ve plansız yapılaşma hız kesmeden devam etti. Üstelik tüm bu süreçler devam ederken Yalova’da yaşayanların görüşlerine hiç başvurulmadı ve halkın ihtiyaçları göz ardı edildi.

Yalovalılar olarak biz, kentimizin geleceği hakkında söz sahibi olmak istiyoruz.

DEPREM MASTER PLANI

1999 depreminden bu yana 20 yıl geçmesine rağmen  “Deprem Master Planı” yapılmadı. “Yalova’nın birinci önceliği deprem tedbirleri olmalıdır. Bu nedenle deprem master planının bir an önce yapılması gerek.

SU YOK…SANAYİ TESİSLERİ KURULUYOR

Yalovalıları bekleyen bir diğer büyük tehlikeni susuzluk .Dünya da kuraklığa gidiliyor. Bu tehlikenin orta noktasında Türkiye dolayısıyla da Yalova var. Yalova da baraj “SOS” veriyor… Bu su çaresizliği önümüzdeki yıllarda daha çok olacak. İnsanlar bir damla suya muhtaç olacağı gün gibi ortadayken bölgemizde OSB ler kuruluyor ama hiç biri nereden suyu temin edecek bu planlarda yok. Yeni yapılacak sanayi kuruluşlarına ayırabileceği su olmaması nedeniyle de yeni firmalara ruhsat verilmemesi gerek. DSİ’nin de bir an önce projeleri tamamlanması gerek. Yalova’nın ek barajlara ihtiyacı var.

MİLLET BAHÇESİ

Bildiride, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitü bünyesindeki araziye millet bahçesi projesinin yapılmaması ve enstitü arazisinin parçalanmaması gerek.

TEHLİKE YARATACAK YATIRIMLARDAN VAZGEÇİLMELİ

Yalova Kompozit ve Kimya İhtisas OSB bitişiğinde yer alan 115 dönümlük 1. Sınıf ekili tarım arazisi, üreticilerin elinden alınarak sanayi kuruluşuna tahsis edildi. “Burada planlanan projenin ÇED raporuna verilen ÇED olumlu kararı iki kez mahkeme tarafından iptal edilmiş; ancak buna rağmen, proje üçüncü kez ÇED sürecine başlamıştır. Proje sahibi kuruluşa hazineye ait birinci sınıf tarım toprağı ücretsiz tahsis edilmek istenmektedir. Bunun kabulü mümkün değildir.

Yerleşim yerleri ve su varlıkları yakınında yeni taş ocağına izin verilmemeli. Sivil toplum örgütü temsilcileri, Kurtköy’de yapılması planlanan rüzgar enerji santrallerine ağaçların kesilecek olmasından dolayı karşıyız.

Karma OSB projelerinin ve çok sayıda OSB projesinin kente zarar verecek.1/50.000 planlarda  Armutlu ormanları çöp depolama alanı olarak gösterilmesi  de çok vahim.

1/50.000’LİK PLAN YENİDEN ELE ALINMALIDIR

Yalova’ya il dışından işçi getirecek yeni projelerden de vazgeçilmesi gerek. Planlarda bu hususlara ağırlık verilmesini talep etmekteyiz. Planlar yapılırken ve sonrasında da değişiklikler yapılırken bile ilde yaşayanlara ve STK’lara sorulmamıştır. Fakat Yalova halkının yaşam alanları üzerinde söz hakkı olduğu tartışmasızdır. Bu nedenle geniş katılımlı bir çalıştay düzenlenerek 1/50.000’lik plan yeniden ele alınmalıdır." Denildi.

2 PARTİ “BİZDE VARIZ” DEDİ…

24 STK’nın bildirisi üzerine Yalova DP ve İYİ Parti İl Başkanları da sosyal medya üzerinden ayrı ayı açıklama yaparak,” Aylardan beri bizlerde Yalova’nın geleceği ile oynandığını, Tarım arazileri çiftçinin elinden alınarak, DOWAKSA ya verilmeye çalışıldığını…OSB lerde çıkan hafriyatın nereye döküleceği hesaplanmayıp, şimdi bazı etkili ve yetkililer köylerin meralarına göz diktiğini. Su en büyük sorun olarak karşımıza çıktığını söyledik. Söylemeye de devam edeceğiz. Dediler.

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.