Yukarı Çık
.
2 Ocak 2021 Cumartesi 16:18:57
2107 kez okundu.
YTSO BAŞKANI İTİRAF EDİYOR

Yılbaşı nedeni ile verdiği basın açıklamasında Yalova da kurulması istenen Karma OSB’ye itirazlarının olmadığını söyleyen YTSO Başkanı Tahsin Becan Yalova’ya zararlı olacak OSB lerin yanında olmayacaklarını söylerken, itirazlarının olmadığı OSB’ler içinde 500 dönümlük  araziye kurulacak olan ve Tosyalı Holdinge ait demir çelik fabrikası hakkında düşüncelerini açıklamadı.

Yalova’da 24 STK ile zararı dokunacak tesislere karşı ortak açıklama yaparken bu STK lar arasında bulunmayan YTSO Başkanı Becan yaptığı açıklamada karşı olanları siyaset yapmakla ve neye itiraz ettiklerini bilmemekle suçladı. Bu suçlamaya anında cevap veren DP İl Başkanı Ahmet Özsümer’den geldi.

Becan:

YTSO Başklanı yaptığı açıklamada,” Yalova’ya zararlı hiçbir OSB’nin yanında olmayacağız. Yalova’da bir kesim var ki her şeye karşı gelmek gibi kronikleşmiş bir sorun yaşıyorlar.

Yalova’da yapılacak her yatırıma karşı olmak doğru bir yaklaşım değil. Bunu siyaseten yapıyorlarsa bunun yeri siyasi kulvardır, gidip orada yapacağını yapsınlar.

ŞAPKANIZI KENARA BIRAKIN

Yalova’nın geleceği ve yarın çocuklarımızın yaşayacağı bir il için siyaset şapkanızı bir kenara bırakıp ile yapılacak yatırımlara böyle bakmalısınız. Yalova’da yatırım geliyor birileri hemen karşı çıkıyor. ‘Soruyorsun neden karşısın’ diye. O bile neden karşı olduğunu bilmiyor.

Yalova’da 6-7 OSB’miz var. Zamanında bunların hepsi ihtisas olarak kurulmuş. 2 OSB var. Birisi tekstil diğeri ise gemi yan sanayi ile ilgili.

MASRAFI DÜŞÜNÜYOR

Bu 2 OSB içinde sektörler var. Bu 2 OSB birleşmek ve karma OSB olarak yoluna devam etmek istiyor. Bunu 2 şirket gibi düşünmek lazım. Yönetimler tek olsun masraflar azalsın diye bu 2 OSB’yi birleştirmek istiyorlar. Öncelikle o 2 OSB’nin talebi bu.

Bizim buna bir itirazımız yok. Bu olan bir şey. Bunlar birleşince ekstradan bir sektör eklenmiyor. Bu 2 OSB var olan halleri ve mevcut sektörlerle yoluna devam edecekler. Birleştiğinde Dilovası oluruz zararlı sektörler gelir diye bir düşünce var.

DEMİR ÇELİK FABRİKASI ZARARLI DEĞİLMİ ?

Biz buna hayır deriz. Yalova’ya zararı olacak bacalı bir karma OSB’ye asla izin vermeyiz. Bunun altına kimse imza atmaz. Bu meclisten geçecek. Ben imza atsam meclis atmaz. Ama sanayinin önünü kesmemek lazım. Ancak bizim de hangi sanayinin geleceğini bilmemiz lazım” Dedi.

ONLAR PARAYI BİZ GELECEĞİ DÜŞÜNÜYORUZ

“ Yalova’da 24 STK ortak açıklama yaparken sesi  soluğu çıkmayan YTSO Başkanı Tahsin Becan herhalde hangi sanayinin temiz, hangi sanayinin kirli olduğunu herhalde bilmiyor” diyen DP İl Başkanı Ahmet Özsümer,”

Bacalarından çıkacak olanları hadi bir kenara bırakın, suyu nereden bulacaksınız ?.Su bitti. Bir ay içinde yeterli yağış olmazsa kendisi içecek ve yıkanacak su bulamayacak. Her geçen gün dünyada kuraklık daha fazla olacak. Bunu bilim adamları bas bas bağırıyor. Bu OSB lere suyu nereden vereceksiniz. İnsanların suyunu bu fabrikalara vermek bir insanlık zararı değil mi.

MOLOZLARI DÖKECEK YER YOK

Daha fabrika kurulmadan çevre zararları başladı. İnşaat alanlarından çıkacak molozları dökecek yer yok. Asli işi özel sektöre moloz dökmekmiş gibi İl Özel İdaresi harıl harıl köylerdeki tarım arazilerini dolaşıp moloz dökecek yer arıyor.

Hatta Elmalık Merasını bile gözüne kestiren ve o bölgede dolaşan OSB sevicisi üst büroklar var.

YTSO BAŞKANI İTİRAF EDİYOR

YTSO başkanı kendi ağzı ile itiraf etmiş,” Bu 2 OSB içinde sektörler var. Bu 2 OSB birleşmek ve karma OSB olarak yoluna devam etmek istiyor. Bunu 2 şirket gibi düşünmek lazım. Yönetimler tek olsun masraflar azalsın” siz ne güzel söylemişsiniz ”Para”.Biz ise ekmek olmadan, su olmadan o para ile ne alırsınız ?” diye soruyoruz. Tekrar ediyorum zararı dokunmayan sanayiye karşı değiliz. Âmâ Yalova gibi küçük bir il bu kadar sanayiyi kaldırmaz. Aşırı göç olur. Yalova da konut yapacak yer bulunmaz. “Bacalı sanayiye karşıyız” diyor..Adam oralara Demir Çelik Fabrikası, Kâğıt Fabrikası ve elektrik santrali Kuracak. Ey Başkan bu fabrikalar bacasız mı olacak? Buna ne dersin ?

YA SİYASET YAPIN, YA DA İŞİNİZE BAKIN !

Yalova üzerine oynanan oyunlar, yapılan planlar ve yapıştırılmak istenen sanayi kenti kimliğine karşı çıkışımızdan neden rahatsız oluyorsunuz ?

Siyaset yapmakla bunun Ne alakası var ?. Özellikle bütün siyasi parti il başkanları benzer açıklama yapmışken. Bu her şeye karşı masalından vazgeçin, siyaset dersi vermeyin. Önce siz şapkanızı çıkarın, üyelerinize bi bakın, onların kapanan iş yerlerine, birikmiş borçlarına çözüm arayın.

Zorluklar içinde olan üyeleri aidat ödemedi diye icraya vermeyin. Onlara can suyu verin.  Siz gelecek 400 bin nüfusu düşünmeyin. Biz düşünelim.” Dedi

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.