Yukarı Çık
.
9 Ocak 2021 Cumartesi 09:33:23
1760 kez okundu.
Mahkeme "Gereksizdir" diyene, "Gerekli" dedi...

Fay hattı üzerinde ve olası tsunamilerden etkilenebilecek bir bölgede kurulu olan kimya sanayi için Bursa 4.İdare Mahkemesi   bir kez daha “DUR” dedi.İptal davasında mahkeme” projenin çevresel etkilerinin daha detaylı incelenmesi amacıyla Çevresel Etki Değerlendirmesi raporu hazırlanması gerek ”dedi.

Hukuka aykırı bulunan mahkeme kararında, ”meteorolojik şartlar göz önünde bulundurulmadan, tesislerden yayılacak zararlı gazların çevreye olan etkileri belirlenmeden, etkilenecek flora ve fauna tespitleri yapılmadan, özensizce hazırlanan ve eksiklerle dolu proje hukuka aykırı bulundu.

YALOVA PLATFORMU AÇTIĞI DAVADA

Yalova Platformu tarafından açılan davada sonucunda,” Bursa 4. İdare Mahkemesinin 2019/671 E., 2020/ 1143 K. Sayılı 25.12.2020 tarihli kararı ile Ak-Kim Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından yapılması planlanan "Hidrojen Peroksit Üretim Tesisi Kapasite Artışı Projesi"ne "Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir" kararı verilmesine ilişkin Yalova Valiliği'nin 23.10.2019 tarihli işleminin iptaline karar verilmiştir. Mahkeme kararında, projenin çevresel etkilerinin daha detaylı incelenmesi amacıyla Çevresel Etki Değerlendirmesi raporu hazırlanması gerektiği belirtildi.

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.