Yukarı Çık

İNSAN ONURLA YAŞAR

28 Kasım 2017 Salı 08:49:51
752 kez okundu.

“Ve Andolsun ki; Ademoğlunu kerem sahibi kıldık. Onları karada ve denizde taşıdık.Ve onları helal şeylerden rızıklandırdık. Ve onları yarattıklarımızın çoğundan fazilet (açısından) üstün kıldık”.İsra-70

“Ona: "Allah'tan kork!" dendiği zaman da kendisini onuru (gururu) günah işlemeye sevkeder. Cehennem de onun hakkından gelir. O ne kötü bir yataktır”. Bakara- 206

“Ey iman edenler.Sizden kim dininden dönerse, bilsin ki Allah yakında öyle bir toplum getirir ki, Allah onları sever, onlar da Allah'ı severler; müminlere karşı yumuşak, kâfirlere karşı da onurlu ve şiddetlidirler; Allah yolunda mücahede eder, hiçbir kınayıcının kınamasından da korkmazlar. Bu, Allah'ın bir lütfudur, onu dilediğine verir. Allah, geniş ihsan sahibidir, her şeyi çok iyi bilendir”. Maide-54

ONUR :İnsanın kendine karşı duyduğu saygı, şeref, öz saygı, haysiyet, izzetinefis.Başkalarının gösterdiği saygının dayandığı kişisel değer, şeref, itibar
İnsanın kendisine karşı duyduğu saygı.Onurlu insan şerefli insandır.Onurlu insan kula kulluk yapmayan insandır.Onurlu insan bilgili, kültürlü ahlaklı insandır.Onurlu insanların yaşadığı toplumda hayat sürmek insana da onur kazandırır.Böyle bir ülkenin vatandaşı olmak benim arzuladığım bir değerdir.

O şekilde yaşamalısın ki, öldüğün zaman tabutçu bile matem tutsun.Onurlu,şahsiyetli,şerefli yaşarsan sana herkes değer verir.O değerli davranışlarda insana öldükten sonra bile değer katar.toplum unutmaz,hatırası önünde de saygı ile eğilir.

Onur kazanılmamalı, sadece kaybetmemek yeter.Çünkü insan yaradılışında onurlu bir canlıdır.Yeryüzünün halifesi olarak yaratılmıştır.

Onurlu insana soyağacı sorulmaz.Şahsiyetli insan atasının maddi manevi  sermayesi üzerinden pirim yapmaya çalışmaz.Şahsiyetiyle gününü kurar yaşar ve geleceğe kendiside bir değer bırakır.

Sizin kökeniniz,nereden geldiğiniz değildir.Bundan sonra onurunuzu oluşturan ,tersine nereye gittiğinizdir.Eylemleriniz,hayat tarzınız sizin kişiliğinizi ortaya koyar.

Onurum hayatımdır, beraber büyümüşlerdir; onurumu benden alın, hayatım da bitmiş demektir.İnsan onuru ile yaşar ve onuru ile bu dünyayı terk eder.Kimse kendisini kandırmaya çalışmasın.Onur,şahsiyet insanın manevi elbisesidir.

Onurun kurallarını bizim yıldızları incelediğimiz gibi inceleyenler var:Uzak bir mesafeden.Onurumuz bizim insan olarak varlık dayanağımızdır.Kaybedersek yıkılırız.

Hiç kimse kazandıkları için ödüllendirilmemiştir. Onur o kişinin kazandırdıklarının ödülüdür.İnsan onurunu ölçebilecek bir ölçü aleti yoktur.Yaptıkları ve geride bıraktıkları onun değer ölçüleridir.

Kendi bölümünüzü iyi oynayın; orası tüm onurunuzun beşiğidir. Onur, engebeli, kıyısı olmayan ada gibidir; bir kere terk ettiniz mi bir daha dönemezsiniz. Hiçkimse yanlış olanı yaparak onura ulaşamaz.

Onurlu olmak bilgili, faziletli ve erdemli insanların işidir.Onurlu insan yanlışa yanlışla, kötülüğe kötülükle, bilgisizliğe bilgisizlikle, cehalete cehaletle karşılık vermeyip aynı duruma düşmez.Hatta ve hatta sen hiç kimseye karşı kötü hiçbir şey yapmayıp ve kötü hiçbir niyet taşımadığın halde sana karşı kötülük yapanlara ve kötü niyet taşıyanlara da asla ve asla düşüncenle, niyetinle, sözünle ve davranışınla hiçbir şekilde karşılık vermeyip onurlu davranacaksın.

Seni kimsenin dininden, dilinden, inancından, görüşünden, renginden ve ırkından dolayı hor görüp dışlamasını istemiyorsan sen de asla ve asla hiçbir şekilde hiç kimseyi dininden, dilinden, renginden ve ırkından dolayı hor görüp dışlamayacaksın.Çünkü sende olmasını arzuladığın onur diğer insanlarda da olması gereken değerdir.

Herkes kendinden başlayarak onur ve şahsiyetini değerlendirmeli ki, gelecekte birbirimizle mutlu ve sağlıklı yaşayabileceğimiz vatanımız olsun.

Akıllı olmak da bir şey değil,mühim olan o aklı yerinde kullanmaktır.Aklın üç ilkesi,iyidüşünmek,iyisöylemek,İyi yapmaktır.

Aklın ve ilmin üç büyük düşmanı vardır:Kötülük,Bilgisizlik ve Tembellik.

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.