Trafik birim amirleri Yalova da toplandı

Son Güncelleme : 15 Mart 2021 08:03
Trafik birim amirleri Yalova da toplandı

Yalova da toplandılar

Trafik Birim Amirleri Bölge Değerlendirme Toplantısı Yalova’nın ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor.

11-12 Mart 2021 tarihleri arasında Yalova Hilton Garden Inn Hotel’de yapılan bölge değerlendirme toplantısında, “2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi” ve “2021-2023 Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı” çerçevesinde, illerimizde yürütülecek faaliyetler değerlendiriliyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı koordinesinde Marmara Bölgesi ve çevre iller olmak üzere toplamda 21 ilin katılımıyla yapılan toplantının açılış töreninde İl Emniyet Müdürü Mehmet Hakan Fındık, konuşma yaptı. Fındık, trafik kazalarının sadece ülkemizde dünyada başlı başına bir sorun olduğunu söyledi.

Fındık, trafik yoğunluğunun da kentlerde problemlere yol açtığını ifade ederek, “Malumunuz ilimiz Marmara, Ege ve İç Anadolu Bölgelerinin orta noktasında ve bütün geçişin olduğu noktada. Osmangazi Köprüsünün açılmasıyla birlikte trafik yoğunluğu çok daha fazlalaştı. Bursa, Osmangazi, Kocaeli otoyol güzergahında ortalama günlük 100 bin araç, bayram ve benzeri günlerde katlayarak çoğalmakta. Sayın Valimizin de hassasiyetleriyle süreci en iyi şekilde götürmeye çalışıyoruz. Malumunuz her zarar gören insanımız canımızı çok fazla yakıyor ve o yüzden üzerimize düşen görev çok fazla, bunun da bilincindeyiz. 2030 yılı şu an önümüze koyduğumuz hedef. O hedefe zaten şu an emin adımlarla ilerliyoruz ve bunu devam ettirmemiz gerektiği hepinizin malumu. Geldiğimiz bu noktayı daha ileriye götürmeliyiz, bunun da bilincindeyiz” dedi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanı Mehmet Yavuz, ise amaçlarının trafik kazalarını azaltmak olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

“Her yıl dünyada 1 Milyon 350 Bin can kaybettiğini, yine 80 milyon insanın da kalıcı şekilde yaralandığını, uzuv kayıplarına uğradığını düşünürsek, bu rakamlar çok büyük rakamlardır. Trafik kazaları 5 ila 29 yaş arasındaki ölüm nedenlerinin en başında gelmektedir. Ülkemizde belli bir süre önce 2016 yılına kadar günlük baktığınızda ortalama 23 vatandaşımız can kaybederken, bugün geldiğimiz noktada bu rakamın 12 seviyelerine indiğini görüyoruz. Bu yeterli bir rakam mıdır, elbette değildir. Çünkü 2010 yılı Dünya Küresel Halk Sağlığı olarak kabul etmiş olduğu bu trafik kazalarını ülkelerin gelecek 10 yılda hedeflerini ve planlarını ortaya koyması isteniyor. Bizde bu deklarasyona imza atan üye ülke olarak 2009 yılında Moskova’daki Küresel Yol Güvenliği konferansında bakanlar düzeyinde imza attığımız ve sayın Cumhurbaşkanımızın da bunu onayladığı uluslararası bir metin niteliğinde 2020 yılında bu trafik kazalarını yüzde 50 azaltacağımızı taahhüt ettik ve söz verdik. Gelinen nokta itibariyle 2010 yılında, bu rakamlar daha önce yok muydu diye düşünebilirsiniz, bizim dünya üzerinde hastane ölümlerimiz 2015 yılına kadar 30 gün içerisinde trafik kazasından hastaneye gidip de ölenlerin kaydı yok, böyle bir kayıt tutulmuyor. Sadece olay, kaza yerindeki ölümler baz alınıyor. Oysa dünyada 30 güç içerisinde trafik kazasında hastane de ölenlerinde, trafik kazasında ölenler şeklinde kabul edilen bir anlayış, bir metin var. 2010 yılında bunlar bizde olmadığı için kaza yeri ölümlerinin 1,5 katı kadarının hastane ölümleri olduğu düşünüldüğünde, Dünya Sağlık Örgütünün metinlerine geçen Türkiye’deki trafik kazalı ölümlerin 11 Bin civarında olduğunu söylüyorlar. 13.4 olan o günkü rakam, bugün 2020 yılı sonuna geldiğimizde 4866 rakamına yani 100 Bin kişi başında 5.8 rakamına geriledi. Yüzde 50 olan hedefimizin yüzde 56 oranında üzerine çıktık. Dünyada yakın çevremizde, Avrupa ve Asya kıtasında bu hedefi gerçekleştiren iki ülkeden biriyiz. Hep soruyorlar diğer ülke kimdir, onu da söylemeyeceğim burada, belki arkadaşlarımızın çoğu bilir. Biz bunu başardık, nasıl başardık, trafiğin 4 olgusundan bahsettik. Bunların başında altyapı geliyor. Yollarımız, şehir planlamalarımız, belediyelerimiz, ulaştırmalarımız, altyapı dediğimizde bütün hepsi bunun içerisine giriyor.”

Açılış törenin ve konuşmaların ardından Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanı Mehmet Yavuz, katılımlarından ve toplantıya desteklerinden ötürü Yalova Valisi Muammer Erol, İl Emniyet Müdürü Mehmet Hakan Fındık, İl Jandarma Komutanı Alb. Mustafa Bakçepınar, İl Sağlık Müdürü Dr. Emrah Eray ve İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Abdülaziz Yeniyol’a plaket ve çeşitli hediyeler takdim etti.

Kaynak : bolge.com.tr
Etiketler: Trafik

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle