YALOVA BELEDİYESİ DAVASINDA KARAR ÇIKTI

08 Haziran 2021 13:53
YALOVA BELEDİYESİ DAVASINDA KARAR ÇIKTI

3 kişinin tutukluluk hali devam ediyor

4 tutuklu ve 34 sanıklı Yalova belediyesi yolsuzluk ve Zimmete para geçirme davasının 4.cü duruşması Yalova Adliyesinde başladı.Reşat Elgin, müteahhit Bekir Bilgi ve Güleç’in sekreteri Bahar T., davaya katıldı.

Aralarında Yalova Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Vefa Salman'ın da olduğu 30 sanık da duruşmada hazır bulundu. Yalova Belediyesi’ndeki yolsuzluk davasında, mahkeme heyeti, aralarında dönemin başkan yardımcısı Halit Güleç’in de bulunduğu 3 sanığın tutukluk hallerinin devamına karar verdi.

Mahkeme heyeti verdiği aradan sonra tutuklu bulunan sekreterlik görevinde bulunan Bahar T'nin Adli kontrol şartı ile serbest kalması kararı verirken dönemin başkan yardımcısı Halit Güleç, dönemin muhasebe personeli Reşat Elgin’in tutukluluğunun devamına karar verdi.

Mahkeme heyeti bir sonraki duruşmanın 07 Eylül 2021 tarihinde yapılacağını açıkladı.

YALOVA BELEDİYESİNDE NE OLMUŞTU

Yalova Belediyesi'nde muhasebe personeli olarak çalışan Reşat El'in yüklü miktarda parayı zimmetine geçirip, ortadan kaybolduktan sonra Denizli'de yakalanmasının ardından başlayan soruşturma kapsamında düzenlenen operasyonlarda, Yalova eski Belediye Başkan Yardımcısı Halit G'in de aralarında bulunduğu 34 kişi gözaltına alınmıştı.

Yalova 2'nci Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen ve 150 sayfadan oluşan iddianamenin içerisinde tanık ve tutuklular hakkında ifadeler ile birlikte, kanıt sayılan delil ve belgeler yer aldı.

Yalova 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakkında dava açılan eski belediye başkanı Vefa Salman'ın, denetim görevini ihmal, irtikaba göz yumma ve zimmet suçlarından 3 aydan 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi.

20 MİLYON LİRA

Sayıştay Başkanlığı Mülkiye Müfettişleri, Yalova Belediyesi'nde sahte belgelerle usulsüz olarak zimmete geçirilen para miktarını belirlemek için 400'e yakın hesapta inceleme yaptı. Hareketlilik olan hesaplara para akışının, Mali Hizmetler Müdürü Şenay Reyhan K, muhasebe personeli Saliha Ö tarafından imzalandığı belirlendi.

Ayrı hesaplarda yapılan inceleme sonucunda, zimmete geçirilen para miktarının 20 milyon 739 bin 664 lira 80 kuruş olduğu ortaya çıktı. Bu para içerisinde, 185 ayrı ödemeyle tutuklu olarak bulunan müteahhit Bekir B'ye 6 milyon 689 bin 957 lira 60 kuruş para aktarıldığı öğrenildi. Cumhuriyet Savcısı, iddianamede şüphelilere aktarılan ödemeler karşılığında Yalova Belediyesi'ne herhangi bir iş yapılmadığını ve yetki belgesi alınmadığını da tespit etti.

YAZIŞMALARA VE GÜVENLİK KAMERALARINA YANSIMIŞTI

Savcılık tarafından yürütülen soruşturma kapsamında eski belediye başkan yardımcısı Halit G, ile birlikte tutuklu bulunan 16 kişinin WhatsApp yazışmaları ortaya çıkmış, delil niteliğindeki kanıtlar da iddianame de yer almıştı. Temizlik işleri yapan özel bir firmanın sahibi F.Ö.ye yaptığı işler karşılığında Güleç'in talimatıyla 75 bin TL ödeme yapıldığı belirlenmiş, o anlar güvenlik kameralarına yansımıştı.

Görevden uzaklaştırılan eski belediye başkanı Vefa Salman ise kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmemişti.

 

Kaynak : bolge.com.tr
Etiketler: Başka tarih

Yorumlar (3) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Bahar Doğan

08 Haziran 2021 15:51
Sayın Salman'ın hiç edilen paralarla ilgisi var mı yok mu onu bilemem. Bu konuda yargı gerekli kararı verecektir. Ancak halkın teslim ettiği Yalova Belediyesine sahip çıkamadığı, yönetmediği ve Yalova'nın gelmiş geçmiş en başarısız Bld Başkanı olduğu ortada. Adama sorarlar, bu kadar para hiç edilirken belediyede görevin neydi diye. CHP de İl Başkanlığı, Bld Başkanlığı, İl Gn. Mec. Üyeliği, Grup Sözcülüğü ve Grup Başkanlığı yaptım. Kendisini de 2016 yılında İl Yönetimi olarak uyardık ta. Dinlemedi. Belediyemizde yaşananlara bir Yalovalı olarak çoküzülüyorum. Bunlar yüzünden CHP den iyice soğudum.

Burak

25 Haziran 2021 02:03
Yalova belediye iddianamesinde geçen Hakan KoRKMAZ revizyon gazetesi sahibi mi yoksa isim benzerliği mi?

Yalova lı

13 Haziran 2021 20:25
Bahar bey, siz Salman a muhalif siniz sanırım... Yapılan yolsuzluk vs. çoğu iddianameden anlaşılacağı üzere belli kişilerin yaptığı ödemelerden oluşmaktadır. Başkan ın bunları bilmesi mümkün değildir bence...Siz Başkanlık yaptınız.. Başkanlar kanunları iyi bilmeyebilir.. Ahmet in parasını mehmet e ödeyin diyemez tabi.. Memurlar kendilerine bilerek veya bilmeyerek verilen yasa dışı emirleri yerine getirmezler...